روانشناسی

اگر این نشانه‌ها را دارید حتما باهوش هستید

ویژگی‌های افراد باهوش آن‌ها را از جنبه‌های مختلفی از دیگر افراد متمایز می‌کند.

مجله روانشناسی ماورای سلامت را تا انتهای این خواندنی جذاب و مفید همراهی کنید.

افراد بسیار باهوش هر جا که بروند مانند نوری در تاریکی هستند. در این مطلب از مجله ماورای سلامت به بیان خصوصیات افراد باهوش می‌پردازیم.

خصوصیات افراد باهوش

برای چندین دهه هوش تنها با IQ شناسایی می‌شد. امروزه می‌دانیم که هوش به سطح فکری و حل مسائل انتزاعی محدود نمی‌شود بلکه در تمام زمینه‌های زندگی گسترش می‌یابد.

خودآگاهی از مهم‌ترین خصوصیات افراد باهوش

یکی از ویژگی‌های افراد باهوش این است که به خود آگاه هستند و به نادانی خود در برخی زمینه‌ها اعتراف می‌کنند. آن‌ها کمبودها، محدودیت‌ها یا شکاف‌های خود را می‌شناسند زیرا می‌دانند که این اولین قدم برای غلبه بر آن‌ها است. آن‌ها همیشه آماده یادگیری چیزهای جدید هستند و بدون خجالت چیزی را که نمی‌دانند اعتراف می‌کنند.

خصوصیات افراد باهوش

عدم مقاومت دربرابر تغییر

آن‌ها از مقاومت در برابر تغییر رنج نمی‌برند. آن‌ها مهارت انعطاف‌پذیری ذهنی کافی برای تغییر را دارند، اگر در طول مسیر متوجه شوند که برنامه‌شان کار نمی‌کند. در واقع، آن‌ها همیشه به دنبال جایگزین‌های جدیدی هستند که به آن‌ها امکان می‌دهد راه‌حل‌های خود را بهینه کنند.

خشم و عصبانیت کمتر

یکی از ویژگی‌های افراد باهوش این است که از خودکنترلی بالایی برخوردار هستند. آن‌ها نه تنها خود را بهتر می‌شناسند و فرآیندهای شناختی خود را کشف می‌کنند بلکه می‌دانند چگونه احساسات خود را بهتر مدیریت کنند. این افراد تمایل به تمرین بیشتر درون نگری دارند و می‌دانند چگونه با حالات عاطفی خود برخورد کنند تا در طول فرآیند حل مسئله به مانعی تبدیل نشوند. آن‌ها از مهارت خویشتن‌داری خوبی برخوردار هستند.

عدم تعصب

در طول زندگی، همه ما کلیشه‌های خاصی را ایجاد می‌کنیم که به‌عنوان نقاط مرجع سریع برای حرکت در دنیای پیچیده عمل می‌کنند. با این حال، افراد باهوش اجازه نمی‌دهند این کلیشه‌ها یا پیش داوری‌ها تصمیمات و رفتارهای آن‌ها را تعیین کنند. آن‌ها قادر به دیدن فراتر هستند.

همچنین بخوانید:  مثبت گرایی سمی خطرناک است!

خصوصیات افراد باهوش

حس شوخ طبعی دارند

یکی دیگر از ویژگی‌های یک فرد باهوش، شوخ طبعی اوست. در واقع، زیگموند فروید اشاره کرد که شوخ طبعی به ما اجازه می‌دهد تا با خیال راحت و قاطعانه تکانه‌های خود را رها کنیم و آن‌ها را به شکل شوخ طبعی بیان کنیم. شوخ طبعی نیز برای اجتناب از جدی گرفتن مسائل و انتقاد از خود ضروری است.

سازگاری و توانایی حل مسئله از خصوصیات افراد باهوش

افراد باهوش می‌توانند با موقعیت‌های چالش برانگیز سازگار شوند. آن‌ها این کار را با ارائه راه‌حل‌های ممکن علی‌رغم محدودیت‌ها و پیچیدگی‌ها انجام می‌دهند. این در واقع توسط تحقیقات پشتیبانی می‌شود. همچنین می‌توان هوش را با توانایی فرد در تغییر رفتارهایش برای مقابله موثر یا اصلاح محیطی که در آن است، سنجید.

آگاهی به توانایی‌ها

افراد بسیار باهوش می‌دانند که نمی‌توانند تمام جنبه‌های زندگی خود را کنترل کنند. حتی با آمادگی و برنامه‌ریزی زیاد، همه چیز ممکن است اشتباه پیش برود. بله، آن‌ها برای مدتی ناامید و ناراحت می‌شوند، اما از تفکر متمرکز بر راه‌حل برای شناسایی زمینه‌هایی که می‌توانند روی آن‌ها کار کنند استفاده می‌کنند. آن‌ها به چیزهای بد نمی‌پردازند.

آگاهی به توانایی‌ها

آرامش ذهنی

افرادی که EQ بالایی دارند برای آرامش ذهنی خود ارزش قائل هستند. آن‌ها می‌دانند که چگونه انتظارات خود را تنظیم کنند تا ضربه ناامیدی را از بین ببرند و با تصدیق و قدردانی از کوچک‌ترین بردها به جلو حرکت کنند.

سخت کوشی

موفقیت فقط با امید به آن به‌دست نمی‌آید. افراد باهوش می‌دانند که دنیا به آن‌ها مدیون نیست و راه موفقیت سخت‌تر از دیگران کار کردن است. از کسب مهارت‌های مورد نیاز برای اهدافشان گرفته تا برنامه ریزی و اجرا، این افراد اذعان دارند که هیچ چیز بزرگی از تنبلی حاصل نمی‌شود. ذهن آن‌ها روی موفقیت است و با کار کردن به سمت آن جذب می‌شوند.

همچنین بخوانید:  هر احساس را کجای بدنمان تجربه می‌کنیم؟

سخت کوشی

 

 
منبع : deltapayam.com
Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا