روانشناسی

نشانه‌های افرادی که احساسات واقعی خود را بروز نمی‌دهند

آیا تا به‌حال پیش آمده که در حال تظاهر به احساسات غیرواقعی باشید؟ در این شرایط چه رفتارهایی می‌کنید؟

 

در این مطلب از مجله ماورای سلامت به بیان نشانه های افرادی که تظاهر می کنند می‌پردازیم. این نشانه‌ها به شما می‌گویند که مخاطبتان در حال تظاهر به احساسات جعلی است و احتمالا در باطن احساس دیگری دارد.

امروز در این مقاله از ماورای سلامت نکات خیلی مفید و عملی و کاربردی را برای شما در نظر گرفته ایم.

هماهنگ‌نبودن احساسات طرف مقابل با موقعیت

پیش از هرچیز دقت کنید که در چه موقعیتی قرار دارید و احساسات طبیعی در چنین موقعیتی چه باید باشد. مثلا ممکن است در جلسه‌ای کاری مشغول صحبت درباره برخی از مسائل کلیشه‌ای و کسل‌کننده باشید و خودتان هم این را بدانید. با این حال وقتی به مخاطب نگاه می‌کنید، متوجه می‌شوید که او لبخند می‌زند و طوری به شما گوش می‌دهد که انگار در حال شنیدن داستانی جذاب است. در چنین موقعیتی به این فکر کنید که شاید آنچه می‌بینید احساسات واقعی طرف مقابل نباشد. او فقط قصد دارد رضایت شما را جلب کند و به همین دلیل احساساتش را بروز نمی‌دهد.

رفتار مصنوعی فرد

همه انسان‌ها بازیگران هالیوود نیستند که بتوانند به‌خوبی نقش هر احساسی را بازی کنند. به همین دلیل زمانی که مخاطبتان در حال تظاهر به احساسات غیرواقعی است، متوجه می‌شوید که یک جای کار می‌لنگد.

ممکن است مخاطب در بروز احساسات غیرواقعی بیش از حد اغراق کند یا کاملا مشخص باشد که در حال تظاهرکردن است. مثلا شما چیزی می‌گویید که چندان خنده‌دار نیست، ولی طرف مقابل برای جلب‌توجه شما چند دقیقه بلندبلند می‌خندد. در این صورت مشخص است که فرد واقعا دلش نمی‌خواسته به یک شوخی ساده تا این اندازه بخندد و فقط برای حفظ ظاهر این کار را انجام داده است. اگر به این دست مطالب علاقه دارید به مطلب چرا دیگران را سرزنش می‌کنیم؟ سر بزنید.

همچنین بخوانید:  اگر این نشانه‌ها را دارید حتما باهوش هستید

 

اضطراب فرد

یکی از نشانه های افرادی که تظاهر می کنند این است که مضطرب هستند. منظور از اضطراب این نیست که دست یا صدای مخاطبتان از استرس بلرزد. گاهی اوقات ممکن است در حین صحبت، نشانه‌های کوچکی از استرس را در طرف مقابل ببینید. مثلا ممکن است رشته کلام از دستش در برود، دست‌هایش سرد شوند، بی‌قرار باشد و به‌طور کلی هنگام صحبت با شما، آرام نباشد. البته استرس در مکالمه می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد و تظاهر به احساسات غیرواقعی یکی از آن‌ها است.

هر وقت در موقعیتی قرار داشتید که مخاطبتان با نشان‌دادن احساسات واقعی‌اش راحت نبود، می‌توانید با آرام‌کردن او و کاهش استرسی که دارد به او کمک کنید آنچه را که باید صادقانه بروز بدهد.

منفعت فرد در پنهان‌کردن احساساتش

گاهی اوقات افراد فقط به این خاطر به احساساتی غیرواقعی تظاهر می‌کنند که می‌خواهند منفعتی به دست آورند. مثلا ممکن است امتیازی از مافوق خود بگیرند یا سرمایه‌‌ای اجتماعی به دست آورند.

گاهی اوقات هم افراد فقط به این دلیل احساسات واقعی‌شان را نشان نمی‌دهند که از واکنش طرف مقابل می‌ترسند. این علامت معمولا در افرادی دیده می‌شود که در حال تعامل با مقامات بالاتر از خود هستند. آن‌ها سعی می‌کنند واکنشی نشان دهند که باب میل طرف مقابل باشد تا بتوانند رضایت فرد قدرتمندتر را جلب کنند.

منزوی‌شدن فرد و فاصله‌گرفتنش از شما

گاهی ممکن است مخاطبان تنها به این خاطر احساساتشان را پنهان کنند که شما از آن‌ها انتظاراتی ناعادلانه دارید. مثلا پدری را تصور کنید که می‌خواهد فرزندش پزشک شود و اگر فرزند بگوید علاقه‌ای به این رشته ندارد، او را توبیخ می‌کند. در نهایت فرزند به جایی می‌رسد که احساسات واقعی‌اش درباره رشته پزشکی را نشان نمی‌دهد و حتی ممکن است در این رشته تحصیل کند.

همچنین بخوانید:  ۵ نکته موثر و کاربردی برای افزایش تمرکز
منبع : deltapayam.com
Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا