طب سنتی

فواید حیرت انگیز مصرف آشواگاندا (جینسینگ هندی)

آشواگاندا یک گیاه غیر سمی است که در ایالات متحده به دلیل توانایی آن در تعدیل استرس و اضطراب مورد توجه قرار گرفته است. این گیاه بخش مهمی از آیورودا با قدمت قرن ها، سیستم سنتی پزشکی در هند است و برای درمان طیف وسیعی از بیماری ها مانند روماتیسم و ​​بی خوابی استفاده می شود  .

Andrea Fossati، MD، متخصص مراقبت های بهداشتی یکپارچه در ورمونت می گوید: «اثرات فیزیولوژیکی آن… به هم مرتبط هستند. به عنوان مثال، استرس کمتر برابر است با سطوح پایین کورتیزول، که برابر با کنترل بهتر قند خون است.

با این حال، بسیاری از آزمایشات بالینی این ماده گیاهی را روی تعداد نسبتا کمی از شرکت کنندگان آزمایش کرده اند. مطالعات بیشتر و گسترده تری برای اثبات مزایای ادعا شده آشواگاندا، به ویژه در دراز مدت، مورد نیاز است.

در این مقاله از ماورای سلامت با فواید بی نظیر این گیاه که طبق تجربه عموم مردم هند معجزه می کند، آشنا خواهید شد.

آشواگاندا چیست؟

 

آشواگاندا بخشی از دسته ای از گیاهان به نام آداپتوژن است که به دلیل فواید سلامتی خود هنگام مصرف به عنوان چای، پودر و مکمل یا به صورت خام مورد استفاده قرار می گیرد.

آشواگاندا که با نام‌های جینسنگ هندی، گیلاس زمستانی یا با نام علمی Withania somnifera نیز شناخته می‌شود، درختچه‌ای گیاهی است که از ریشه و انواع توت‌ها برای خواص دارویی آن استفاده می‌شود.

 

7 فواید آشواگاندا برای سلامتی

 

تحقیقات در مورد آشواگاندا همچنان به تکامل خود ادامه می دهد زیرا دانشمندان در سراسر جهان در مورد اثربخشی آن در برابر انواع بیماری ها مطالعه می کنند.

در اینجا چند مورد از مزایای علمی آشواگاندا آورده شده است که در طب سنتی  همیشه مورد تایید اطبا با تجربه محلی قرار گرفته است.

1. استرس و اضطراب را از بین می برد

 

آشواگاندا برای استرس

 

Ashwagandha شاید بیشتر به دلیل خواص کاهش استرس خود شناخته شده است. چندین مطالعه این مزیت را برجسته می‌کنند و توانایی آشواگاندا در کاهش استرس و اضطراب شرکت‌کنندگان را به میزان قابل توجهی مشاهده می‌کنند.

یک مطالعه خاص نشان داد که آشواگاندا می‌تواند به کیفیت خواب نیز کمک کند. محققان تأیید کردند که شرکت‌کنندگان با دوزهای این گیاه در مقایسه با دوزهای دارونما بسیار بهتر می‌خوابیدند.

2. قند و چربی خون را کاهش می دهد

 

چند مطالعه بالینی کوچک نشان داد که آشواگاندا در کاهش سطح گلوکز خون و تری گلیسیرید (شایع ترین نوع چربی در خون) مفید است. یک مطالعه اثرات کاهش قند خون آشواگاندا را با داروهای تجویز شده برای دیابت نوع 2 تشبیه کرد .

 

 

آشواگاندا ویکی پدیا

 

 

3. افزایش قدرت و عضله سازی با آشواگاندا

 

محققان به مطالعه اثر آشواگاندا در بهبود قدرت و اندازه عضلات ادامه می دهند. یک مطالعه نشان داد شرکت کنندگان سرعت و قدرت بیشتری را تجربه کردند. مطالعه دیگری افزایش قدرت عضلانی، در کنار درصد کمتر چربی بدن و کاهش سطح کلسترول را هنگام مصرف آشواگاندا مشاهده کرد. برخی از شرکت کنندگان نیز خواب بهتری را تجربه کردند، اما این مطالعه مصرف آشواگاندا را با دارونما مقایسه نکرد.

همچنین بخوانید:  انواع خارش های پوستی و دلایل آن

درمان‌های آشواگاندا در مطالعه دیگری که صرفاً با شرکت‌کنندگان مرد انجام شد، نتایج مثبتی را به همراه داشت. در مقایسه با گروه دارونما، مردانی که آشواگاندا دریافت کردند، افزایش قابل توجهی در قدرت عضلانی (اندازه‌گیری شده با استفاده از پرس نیمکت و تمرینات کشش پا) و اندازه عضلات بازوها و سینه‌های خود و همچنین کاهش قابل توجهی در درصد چربی بدن و عضلات بعد از تمرین مشاهده کردند. خسارت.

فرمول تقویت خلق و خو، در خدمت شماست

این آدامس‌های کوچک در ترکیب با مواد قوی مانند آشواگاندا، ویتامین D و روی، واقعاً همه کارها را انجام می‌دهند!

 

4.  آشواگاندا و بهبود عملکرد جنسی زنان

 

حداقل یک مطالعه بالینی نشان می دهد که آشواگاندا می تواند برای زنانی که اختلال عملکرد جنسی را تجربه می کنند مفید باشد. تجویز آشواگاندا منجر به بهبود قابل توجهی در برانگیختگی، روان‌سازی، ارگاسم و رضایت شد، همانطور که خود شرکت‌کنندگان گزارش دادند. همچنین به طور قابل توجهی تعداد برخوردهای جنسی موفق را بهبود بخشید و معیارهای پریشانی را در مورد زندگی جنسی و تمایلات جنسی آنها بهبود بخشید.

5. باروری و سطح تستوسترون را در مردان افزایش می دهد

 

Ashwagandha همچنین ممکن است مزایای باروری برای مردان فراهم کند. نشان داده است که تجویز آشواگاندا به مردان نابارور کیفیت اسپرم را به میزان قابل توجهی با متعادل کردن مجدد سطح هورمون های تولید مثل بهبود می بخشد .  پس از یک مطالعه، 14 درصد از شرکای بیماران مرد باردار شدند.

به طور جداگانه، در یک مطالعه آشواگاندا مرتبط با استرس، محققان دریافتند که این گیاه باعث افزایش سطح تستوسترون در شرکت کنندگان مرد و نه زن می شود. مطالعه دیگری که تأثیر آشواگاندا بر قدرت عضلانی مردان را آزمایش کرد، افزایش قابل توجه تستوسترون را نیز اندازه‌گیری کرد.

 

آشواگاندا چیست

 

6. بهبود تمرکز و حافظه با آشواگاندا 

 

آشواگاندا ممکن است به بهبود شناخت، حافظه و توانایی انجام پاسخ های حرکتی پس از آموزش کمک کند. مطالعات کوچک نشان داده اند که در مقایسه با دارونما، آشواگاندا زمان واکنش شرکت کنندگان را در طول تست های شناختی و روانی حرکتی (که توانایی پاسخ به دستورالعمل ها و انجام یک عمل مشخص شده را می سنجد) به طور قابل توجهی بهبود می بخشد.

حتی یک مطالعه نشان داد که آشواگاندا به طور قابل توجهی دامنه توجه شرکت کنندگان و همچنین حافظه فوری و عمومی آنها را در آزمایش های مختلف بهبود می بخشد.

7. از سلامت قلب پشتیبانی می کند

 

حداقل دو مطالعه نشان داده‌اند که آشواگاندا می‌تواند سطح VO2 max را افزایش دهد، که حداکثر مقدار اکسیژنی است که در حین انجام فعالیت بدنی دریافت می‌کنید. این سطوح در اندازه گیری استقامت قلبی تنفسی استفاده می شود – اینکه قلب و ریه ها چگونه اکسیژن را در طول فعالیت بدنی به ماهیچه ها می رسانند. بنابراین، سطوح بالاتر VO2 max می تواند نشان دهنده یک قلب سالم باشد که در آن شرایط عملکرد خوبی دارد.

با این اوصاف، نتایج این مطالعه ممکن است به طور کلی کاربرد نداشته باشد، زیرا این مطالعه منحصراً با بزرگسالان سالم و ورزشکار انجام شده است، برخلاف گروه متنوع‌تری از شرکت‌کنندگان.

 
 
 

خواص آشواگاندا برای زنان

آشواگاندا، که به عنوان جینسینگ هندی نیز شناخته می‌شود، یک گیاه دارویی محبوب با سابقه طولانی در طب سنتی هندوستان است. این گیاه به طور فزاینده‌ای در غرب به دلیل اثرات سلامتی ‌بخش خود، به ویژه برای زنان، مورد توجه قرار گرفته است.

همچنین بخوانید:  روغن زالو چیست؟ تفاوت روغن زالو و روغن خراطین؟

1. تعادل هورمون‌ها

آشواگاندا می‌تواند به تنظیم هورمون‌ها، به ویژه در دوران یائسگی و سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) کمک کند. این گیاه می‌تواند به کاهش علائمی مانند گرگرفتگی، نوسانات خلقی و بی‌نظمی قاعدگی کمک کند.

2. کاهش استرس و اضطراب

آشواگاندا به عنوان یک آداپتوژن شناخته می‌شود، به این معنی که می‌تواند به بدن در مقابله با استرس و اضطراب کمک کند. این گیاه می‌تواند سطح کورتیزول (هورمون استرس) را در بدن کاهش دهد و به بهبود خلق و خو و کیفیت خواب کمک کند.

3. افزایش باروری

 

خواص آشواگاندا برای زنان

 

آشواگاندا می‌تواند به افزایش باروری در زنان کمک کند. این گیاه می‌تواند به تنظیم هورمون‌ها، بهبود کیفیت تخمک و افزایش میل جنسی کمک کند.

4. تقویت سیستم ایمنی

آشواگاندا می‌تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن و مبارزه با عفونت‌ها کمک کند. این گیاه همچنین می‌تواند به کاهش التهاب و بهبود سلامت کلی بدن کمک کند.

5. افزایش انرژی و کاهش خستگی

آشواگاندا می‌تواند به افزایش سطح انرژی و کاهش خستگی کمک کند. این گیاه می‌تواند به بهبود عملکرد ورزشی و استقامت نیز کمک کند.

خطرات بالقوه و عوارض جانبی آشواگاندا

 

آشواگاندا یک گیاه بی خطر و غیر سمی است، اما چند فاکتور وجود دارد که باید قبل از افزودن آن به رژیم غذایی خود در نظر بگیرید.

آیا داروهای دیگری مصرف می کنید؟ 

 اگر می‌خواهید چیز جدیدی از جمله آشواگاندا را به برنامه سلامت خود اضافه کنید، ایده خوبی است که به پزشک خود اطلاع دهید. اگر در حال حاضر داروهای دیگری مصرف می کنید، آشواگاندا ممکن است اثرات آنها را تقویت یا تضعیف کند.

آیا شرایط دیگری برای مصرف آشواگاندا وجود دارد؟ 

 

عوارض آشواگاندا

 

 در دوران بارداری یا شیردهی، نقص ایمنی، قبل از عمل جراحی یا در صورت ابتلا به بیماری تیروئید، مصرف آشواگاندا ممکن است برای شما عوارض جانبی به همراه داشته باشد. همچنین قابل ذکر است که برخی از افرادی که به مصرف گیاهان دارویی با بوییدن برخی گل ها حساسیت دارند، آشواگاندا  به خوبی با بدن آن ها سازگار نیست. اگر هر یک از این شرایط در مورد شما صدق می کند، با پزشک خود یا یک متخصص سلامت یکپارچه صحبت کنید تا مشخص شود آیا مصرف آشواگاندا برای شما بی خطر است یا خیر.

چه دوزی را در روز مصرف کنم؟ 

 کارشناسان می گویند که بدن ممکن است تمام دوز 300 میلی گرمی آشواگاندا را جذب نکند. دوزهای بیشتر حتی ممکن است باعث ایجاد عوارض جانبی ناخواسته مانند استفراغ و اسهال شود. در عوض، دوزهای کمتری را به دفعات بیشتر مصرف کنید تا بیشترین بهره را از اثرات متعادل کننده آن ببرید.

 

خواص داروی آشواگاندا

 

این آشواگاندا از کجا آمده است؟ 

 همیشه منبع گیاهان خود را بررسی کنید، به خصوص اگر در حال خرید کپسول های مکمل هستید. با درخواست از کارکنان در فروشگاه های مواد غذایی طبیعی یا مکمل ها برای توصیه ها شروع کنید. اگر می گویند هر برندی کار می کند، تحقیقات خود را در مورد گواهینامه ها، روش های آزمایش و استانداردهای محصول هر شرکت انجام دهید. شما به ویژه می خواهید وجود هر گونه فلز سنگین از جمله آرسنیک، کادمیوم، سرب و جیوه را در محصولات آنها بررسی کنید. قرار گرفتن در معرض این فلزات می تواند منجر به آسیب به کبد، کلیه ها، سیستم عصبی مرکزی، سیستم ایمنی و دستگاه تناسلی شود.

 

نحوه مصرف آشواگاندا

 

ریشه ها و توت های آشواگاندا را می توان به دلیل خواص پزشکی مصرف کرد، اما به طور معمول، آشواگاندا را در کپسول های مکمل یا به شکل قرص، پودر، تنتور و چای پیدا می کنید.

امیلی کلرمونت، متخصص تغذیه در مرکز پزشکی دانشگاه ورمونت در برلینگتون، ورمونت، شروع با چای آشواگاندا را به عنوان راهی برای وارد کردن آرام گیاه به رژیم غذایی و کمک به هیدراتاسیون شما توصیه می‌کند – عاملی حیاتی برای سلامت کلی.

اگر می خواهید خلاقیت بیشتری داشته باشید، شکل خام آشواگاندا یا پودر آشواگاندا را مستقیماً به غذای خود اضافه کنید. به عنوان مثال، می توانید پودر را با کره های آجیل، گرانولا، اسموتی ها یا جو دوسر یک شبه مخلوط کنید. Clairmont می‌گوید فقط آن را در معرض حرارت زیاد قرار ندهید، که می‌تواند مزایای درمانی این گیاه را از بین ببرد و احتمالاً حتی آن را سرطان‌زا کند. درعوض، آن را روی حرارت متوسط ​​قرار دهید یا در انتهای آماده سازی غذا داخل غذای خود بریزید.

forbes.com

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا