کسب و کار

5 علت درد گرفتن انگشتان ؛ چگونه از درد انگشتان دست جلوگیری کنیم؟

بیماری‌های زمینه‌ای، انواع آسیب و عفونت از شایع‌ترین علت‌های درد انگشت دست هستند. درواقع علت درد انگشتان دست را می‌توان بیماری‌هایی همچون آرتروز، سندرم تونل کارپال، روماتیسم مفصلی و بسیاری دیگر از شرایط پزشکی دانست. این شرایط پزشکی می‌توانند شامل ام اس، نقرس، پوکی استخوان، کیست، تومور و کورک باشند. دکتر ارتوپد برای تشخیص درد انگشتان دست، انواع راه‌های تشخیصی همچون معاینه فیزیکی، آزمایشات تصویربرداری و آزمایش خون را انجام خواهد داد. این متخصص، برای درمان درد انگشتان دست، استراحت، کمپرس یخ، مصرف دارو، فیزیوتراپی و در صورت نیاز جراحی را تجویز می‌کند.

روش‌های تشخیص درد انگشتان دست چیست؟

تشخیص درد انگشت دست، با استفاده از روش‌های بررسی فیزیکی، آزمایش‌های تصویربرداری و آزمایش‌های تخصصی انجام می‌شود. در ادامه به مهم‌ترین روش‌های تشخیص درد انگشت دست پرداخته‌ایم:

 • بررسی اولیه؛ پرسیدن سوالاتی درباره‌ی شروع درد، شدت و موقعیت دقیق و عوامل تسکین‌دهنده و تشدیدکننده درد
 • معاینه فیزیکی؛ شامل بررسی حرکات انگشتان، مشاهده هرگونه تورم یا تغییر رنگ و لمس نواحی دردناک
 • رادیوگرافی؛ بررسی وجود شکستگی یا تغییرات استخوانی
 • ام‌آر‌آی؛ بررسی جزئیات بافت‌های نرم مانند عضلات، تاندون‌ها و لیگامان‌ها
 • سونوگرافی؛ ارزیابی مشکلات تاندون‌ها و بافت‌های نرم
 • الکترومیوگرافی؛ ارزیابی عملکرد عصبی و عضلانی
 • آزمایش خون؛ بررسی علائم التهاب یا عفونت
 • آرتروسنتز؛ تخلیه مایع مفصلی برای بررسی وجود عفونت یا کریستال‌های مربوط به بیماری‌هایی مانند نقرس
 • تست‌های استحکام و انعطاف‌پذیری؛ ارزیابی میزان قدرت و دامنه حرکتی انگشتان
 • تست‌های عصبی؛ بررسی سلامت اعصاب انگشتان با تست فشاری و تست فالن
 • اسکن استخوانی؛ تشخیص مشکلات مرتبط با استخوان‌ها، غیرقابل مشاهده با رادیوگرافی معمولی

اولین و مهم‌ترین اقدام برای درمان درد انگشتان دست، مراجعه به‌موقع به دکتر ارتوپد است. خوشبختانه در تمامی شهرهای ایران، می‌توانید به بهترین متخصصان دسترسی داشته باشید. کافیست که از طریق پلتفرم آنلاینی همچون دکتردکتر، نوبت بگیرید. مثلا اگر ساکن مشهد هستید، می‌توانید به پروفایل بیش از ۲۴ دکتر ارتوپد مشهد فعال برای ثبت نوبت حضوری و غیرحضوری، دسترسی داشته باشید. 

مهم‌ترین تخصص بهترین دکتر ارتوپد مشهد، درمان بیماری‌های استخوان و مفاصل و اقدامات پیشگیری از مشکلات ارتوپدی است. متخصص ارتوپد مشهد در زمینه ارتوپدی اطفال، آسیب‌های ورزشی، ارتوپدی ورزشی، درمان آسیب‌های اسکلتی و عمل‌های جراحی ارتوپدی، تخصص دارد. او برای اطمینان از عملکرد صحیح اندام‌ها و تشخیص بیماری‌های مفاصل از رادیوگرافی، ام‌آرآی و سی‌تی‌اسکن استفاده می‌کند.

 

چه کسانی بیشتر درگیر درد انگشت دست می‌شوند؟

درد انگشت دست، در افراد مختلف به دلایل متعددی رخ می‌دهد. در ادامه، به برخی از افرادی که بیشتر در معرض درد انگشت دست هستند، اشاره کرده‌ایم:

 • افراد سالخورده؛ درد انگشت دست ناشی از افزایش احتمال بروز مشکلات مفصلی مانند آرتروز با افزایش سن
 • افراد شاغل در فعالیت‌های تکراری؛ مانند تایپیست‌ها، موسیقیدانان به‌ویژه نوازندگان سازهای سیمی، کارگران کارخانه
 • ورزشکاران؛ استفاده مکرر از دست‌ها در ورزش‌هایی مانند بسکتبال، والیبال، تنیس و وزنه‌برداری
 • افراد مبتلا به بیماری‌های خاص؛ درد و التهاب در مفاصل انگشتان ناشی از بیماری‌های آرتریت روماتوئید، نقرس و دیابت
 • افراد با آسیب‌های قبلی؛ افرادی با تجربه آسیب‌های دست و انگشتان مانند شکستگی یا دررفتگی
 • افرادی با شرایط شغلی خاص؛ استفاده مکرر از دست‌ها در مشاغلی مانند خیاطان، جراحان و آشپزان
همچنین بخوانید:  مضرات استفاده از طلا برای آقایان در علم پزشکی چیست؟

اگر با درد انگشت دست مقاوم به درمان مواجه هستید، مشاوره با متخصص ارتوپدی توصیه می‌شود.

 

درد انگشتان دست با چه علائمی همراه است؟

علائم همراه با درد انگشتان دست، بسته به علت اصلی متفاوت هستند. در جدول زیر، به علائم همراه درد انگشتان دست اشاره کرده‌ایم:

علائم همراه درد انگشت دست

شرح علائم

تورم

افزایش حجم و پف کردن انگشتان

سرخی یا تغییر رنگ

قرمزی، التهاب یا تغییر رنگ پوست انگشتان

بی‌حسی یا سوزن سوزن شدن

احساس بی‌حسی یا کرختی در انگشتان

سفتی و محدودیت حرکت

عدم توانایی در حرکت دادن انگشتان به‌طور کامل

گرما

احساس حرارت و سوزش ناشی از گرما در ناحیه درد

کبودی

ظاهر شدن کبودی به علت ضربه یا آسیب

زخم یا بریدگی

وجود زخم یا بریدگی بر روی انگشتان در اثر جراحت

ضعف

احساس ضعف و کاهش قدرت در انگشتان

درد هنگام لمس

درد بیشتر هنگام لمس یا فشار دادن ناحیه مورد نظر

تغییرات ناخن

تغییر در رنگ یا شکل ناخن‌ها

 

علت‌های متعددی همچون آسیب‌های فیزیکی، التهاب مفاصل، عفونت‌ها، مشکلات عصبی و بیماری‌های مزمن، باعث درد انگشتان دست می‌شوند. در صورت شدت گرفتن علائم شدید یا تداوم آن‌ها، ملاقات با پزشک ارتوپدی لازم است.

تشخیص و درمان مشکلات سیستم اسکلتی و عضلانی بدن و همچنین تشخیص بیماری‌های مفاصل، وظیفه دکتر ارتوپد است. اطمینان از عملکرد صحیح اندام‌ها، استخوان‌، عضله، مفاصل، تاندون‌ها و رباط‌ها و بررسی ناتوانی جسمی، مهم‌ترین خدمات درمانی دکتر ارتوپدی هستند. او برای تشخیص مشکلات مفاصل و اسکلتی، از تصویربرداری و تست‌های ارتوپدی همچون رادیوگرافی، ام‌آرآی، سی‌تی‌اسکن و آزمایش‌های مرتبط با ارتوپدی استفاده می‌کند.

علت‌های اصلی درد انگشتان دست

شایع‌ترین علت درد انگشتان دست، آرتریت، سندرم تونل کارپال، التهاب تاندون‌ها، آسیب‌های فیزیکی، استفاده مکرر از انگشتان و بیماری‌های سیستمیک مانند دیابت هستند. گاهی، عفونت‌ها یا مشکلات عصبی هم منجر به درد انگشتان می‌شوند. تشخیص دقیق علت این عارضه، نیازمند معاینه دکتر ارتوپد و گاهی تست‌های تصویربرداری و آزمایشات خون است. این متخصص، برای مدیریت درد انگشتان دست، داروها، فیزیوتراپی و در برخی موارد جراحی را توصیه می‌کند.

علل درد گرفتن انگشتان

آرتروز

در بیماری آرتروز، فرسایش و تخریب غضروف مفاصل، باعث سفتی، تورم و درد در انگشتان می‌شوند. با ادامه‌دار شدن این فرایند، حرکت انگشتان محدود شده و عملکرد دست تحت تأثیر قرار می‌گیرد. عوامل خطر بیماری آرتروز شامل سن بالا، جنسیت و اغلب در زنان، سابقه خانوادگی و آسیب‌های قبلی واردشده به مفاصل هستند. متخصص ارتوپدی، برای درمان درد انگشت دست ناشی از آرتروز، از داروهای ضدالتهابی، فیزیوتراپی، تزریق‌های مفصلی و در موارد شدید، جراحی استفاده می‌کند.

جراحت دست

جراحات دست شامل شکستگی‌ها، دررفتگی‌ها، بریدگی‌ها، سوختگی‌ها و آسیب به تاندون‌ها و لیگامان‌ها است. هر نوع آسیب به ساختارهای دست می‌تواند منجر به درد، تورم، کبودی و کاهش توانایی حرکت انگشتان شود. درمان آسیب‌های واردشده به دست، بسته به نوع و شدت آسیب متفاوت بوده و شامل استفاده از آتل، گچ، داروهای ضددرد، فیزیوتراپی و در موارد شدیدتر، جراحی است. مراقبت به‌موقع و مناسب از جراحات دست، می‌تواند به بهبود سریع‌تر و کاهش خطر عوارض کمک کند.

همچنین بخوانید:  چرا باید طراحی سایت خود را به تیم راهکارهای وب بسپاریم

شرایط پزشکی

شرایط پزشکی متعددی همچون آرتریت روماتوئید، سندرم تونل کارپال، دیابت، نقرس و لوپوس می‌توانند باعث درد انگشتان دست شوند. آرتریت روماتوئید باعث التهاب و درد در مفاصل انگشتان شده؛ درحالی‌که، سندرم تونل کارپال به دلیل فشار بر عصب میانی دست ایجاد می‌شود. دیابت، آسیب‌های عصبی و نقرس، تجمع کریستال‌های اوریک اسید در مفاصل را در پی دارند. لوپوس هم منجر به التهاب و درد مفصلی خواهد شد.

روماتیسم مفصلی

بیماری خودایمنی روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید، موجب التهاب و درد در مفاصل می‌شود. درد انگشتان دست یکی از نشانه‌های رایج التهاب مفاصل بوده که با تورم، سفتی و کاهش حرکت همراه است. این درد، صبح‌ها شدت گرفته و به مرور زمان باعث تغییر شکل و تخریب مفاصل می‌شود. درمان آرتریت روماتوئید، شامل داروهای ضدالتهاب، تغییر در سبک زندگی، فیزیوتراپی و در برخی موارد جراحی است.

پوکی استخوان

پوکی استخوان، با کاهش تراکم و قدرت استخوان‌ها، خطر شکستگی آن‌ها را افزایش می‌دهد. درد انگشتان دست در افراد مبتلا به پوکی استخوان می‌تواند ناشی از شکستگی‌های کوچک و فشار بر روی استخوان‌های ضعیف‌شده باشد. این بیماری، معمولاً تا زمان رخ دادن شکستگی، بدون علامت است. عواملی مانند سن، یائسگی، کمبود کلسیم و ویتامین دی و عدم فعالیت بدنی از عوامل خطر بیماری پوکی استخوان هستند. دکتر ارتوپد، برای مدیریت پوکی استخوان، اصلاح رژیم غذایی، مصرف مکمل‌های کلسیم و ویتامین دی، تمرینات وزنه‌برداری و داروهای تقویت‌کننده استخوان‌ها را توصیه می‌کند.

برای حل مشکل درد انگشت دست به چه دکتری باید مراجعه کنیم؟

برای حل مشکل درد انگشت دست، بهترین گزینه مراجعه به دکتر ارتوپدی است. دکتر ارتوپدی، از تخصص کافی در تشخیص و درمان مشکلات مربوط به استخوان‌ها، مفاصل و عضلات برخوردار خواهد بود. این متخصص، می‌تواند دلایل مختلف درد انگشت دست مانند آرتروز، تاندونیت یا آسیب‌های ساختاری را بررسی و درمان کند. در صورت نیاز، دکتر ارتوپدی، شما را به متخصصان دیگری مانند روماتولوژیست یا فیزیوتراپیست ارجاع خواهد داد تا درمان‌های تخصصی‌تر و جامع‌تری دریافت کنید.

ارتوپدها می‌توانند طیف وسیع و گسترده‌ای از مشکلات سیستم اسکلتی-عضلانی را درمان کنند. بعضی از این مشکلات مادرزادی‌اند و بعضی در نتیجه تصادف، حوادث و آسیب‌های دیگر به وجود می‌آیند. گاهی هم عوارض جانبی برخی رخدادها، باعث اختلال در عملکرد بدن می‌شوند و نیاز به دکتر ارتوپد، قوت می‌گیرد.

علل درد گرفتن انگشتان

آیا در انگشت دست، کاملا بهبود می‌یابد؟

دکتر ارتوپد با بررسی عوامل ایجادکننده درد انگشت دست، می‌تواند درمان‌های بسیار اثربخشی را به بیماران خود ارائه دهد. این متخصص، با شناسایی انواع درد انگشتان دست، برای یافتن علت درد انگشتان دست اقدام می‌کند.

عواملی همچون آرتروز، دیستروفی ماهیچه‌ای دوشن، انگشت ماشه‌ای، گیرافتادگی عصب، تاندونیت و جراحات دست می‌توانند علت درد انگشتان دست باشند. دکتر ارتوپد برای تشخیص درد انگشتان دست ناشی از این عوامل، از معاینه فیزیکی، آزمایشات تصویربرداری و آزمایش خون استفاده می‌کند.

این متخصص، پس از یافتن علت این عارضه، برای درمان درد انگشتان دست اقدام خواهد کرد. موثرترین روش‌های درمان، استراحت، کمپرس یخ، مصرف دارو و تمرینات فیزیوتراپی هستند. در صورت عدم کارآمدی این روش‌های درمانی، متخصص ارتوپد، جراحی را به‌عنوان درمان قطعی درد انگشت دست انجام می‌دهد.

برگرفته از مجله سلامت و پزشکی دکتردکتر: https://drdr.ir/mag/cause-of-finger-pain/

 

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا