کسب و کار

مضرات استفاده از طلا برای آقایان در علم پزشکی چیست؟

 

طلا یکی از اکسسوری‌هایی است که افراد زیادی اعم از زنان و مردان در دنیا برای شیک‌تر شدن استایل خود، به دنبال استفاده از آن هستند. طلا اغلب توسط خانم‌ها به صورت انگشتر طلا، گردنبند، دستبند و گوشواره استفاده می‌شود و در چند سال اخیر آقایان نیز از جواهرات طلا برای شیک‌تر شدن استایل خود استفاده می‌کنند و حتی برخی از آقایان شیفته گوشواره‌ طلا یا پرسینگ هستند و به نظرشان فقط جنبه اسلامی استفاده از طلا برای مردان به عنوان حکمی حرام مطرح است اما اینگونه نیست و اگر جنبه اسلامی آن را کنار بگذاریم، استفاده از طلا از نظر علمی و پزشکی ضررهایی را دربردارد که در ادامه به طور مفصل به هر کدام از آنها می‌پردازیم.

ضررهای استفاده از طلا برای مردان

استفاده از طلا برای بانوان بسیار مفید است اما در مقابل برای آقایان مضر می‌باشد و اکثر آقایان فقط شنیده‌اند که استفاده از طلا بر روی میزان باروری آنها تاثیر می‌گذارد اما ضررهای طلا برای مردان تنها به این موضوع ختم نمی‌شود و تهدیدات زیر را برای سلامتی آنها دربردارد.

کم خونی

 

مضرات طلا برای آقایان

با توجه به بررسی‌هایی که دانشمندان به صورت جهانی بر روی موضوع استفاده از طلا بر روی آقایان داشته‌اند؛ استفاده از طلا در آقایان موجب کم خونی آنها می‌شود زیرا تعداد گلبول‌های خون در مردان بسیار بیشتر از خانم‌ها می‌باشد و تماس مستقیم طلا با بدن آقایان موجب افزایش گلبول‌های سفید خون آنها شده و در نتیجه به مرور تعداد گلبول‌های قرمز کاهش می‌یابد که موجب کم خونی در اثر استفاده از طلا در آنها می‌شود. بنابراین، پزشکان توصیه می‌کنند تا آقایان از تماس مستقیم طلا با پوست خود خودداری نمایند و امروزه نیز در طلا فروشی‌ها دستبندهای طلای مخصوص آقایان را به صورت ترکیب با چرم ساخته‌اند که یک قطعه طلا بر روی چرم سوار می‌شود و در واقع فقط چرم است که با پوست تماس دارد و تکه طلای بر روی آن با پوست تماس نخواهد داشت تا آقایانی که شیفته استفاده از دستبند طلا هستند بتوانند با خاطری آسوده از آن استفاده نمایند.

مشکلات قلبی

طبق آماری که بدست آمده برخی از آقایانی که از گردنبند طلا استفاده می‌کردند پس از مدتی دچار مشکلات قلبی یا تپش قلب بالا شده‌اند زیرا گردنبند به قلب آنها نزدیکتر بوده و ذرات موجود در فلز طلا بر روی بدن آنها تاثیر منفی گذاشته است. به همین دلیل به آقایانی که تمایل بسیاری بر استفاده از طلا دارند، پیشنهاد می‌شود تا فقط از حلقه طلا یا دستبندهای چرم استفاده نمایند.

همچنین بخوانید:  چرا باید در انتخاب طراحی، بسته بندی و چاپ جعبه دارویی توجه زیادی داشت باشیم؟

مشکلات ارتوپدی

وزن طلاهایی که مخصوص آقایان ساخته می‌شوند بسیار سنگین‌تر از طلاهایی است که مخصوص بانوان است؛ به گونه‌ای که در طلافروشی‌ها دارای طلاهای ظریف برای بانوان نیز هستند اما برای اقایان همیشه طلاهایی را با وزن بالا پیشنهاد می‌دهند تا با میزان جثه آنها هماهنگی داشته باشد و بتواند رد سبک استایل آنها خود را نشان دهد. پزشکان اخیرا بیان کرده‌اند که استفاده از طلا به صورت بلند مدت برای آقایان موجب مشکلات ارتوپدیک در آنها می‌شود زیرا وزن بالای طلا ممکن است فشار زیادی بر مفاصل وارد کند و باعث درد یا آسیب قسمتی از بدن گردد.

حساسیت‌های پوستی

 

مضرات طلا برای آقایان

برخی از افراد ممکن است به فلزات موجود در طلا مانند نیکل یا کبالت حساسیت داشته باشند و در اثر استفاده از طلا موجب اگزما، خارش پوست و تحریکات پوستی گردند. بنابراین به آقایان توصیه می‌شود تا برای سلامت پوست از انواع طل استفاده نشود.

مشکلات باروری

در علم پزشکی ثابت شده است که اگر مردی استفاده بسیار و طولانی مدتی از طلا داشته باشد، بدن مرد با مواد فعال طلا تروکداسی می‌شود. سپس مقداری ترکیب طلا واکنش نشان می‌دهد و بر بیضه‌ها به عنوان اندام‌های تولید مثل در مردان تأثیر می‌گذارد، بنابراین بر باروری سلول‌های اسپرم در فرآیند تولید مثل تأثیر منفی می‌گذارد.

در واقع بیشترین میزان تهدید طلا بر سلامتی آقایان در دسته مشکلات باروری قرار می‌گیرد زیرا طلا بر روی هورمون‌های مردانه تاثیر می‌گذارد و موجب کاهش ترشح تستسترون و اسپرماتوزوئید و در نتیجه کاهش قدرت جنسی و میزان باروری می‌گردد.

خلاصه مطلب

استفاده از طلا برای مردان، موجب تهدیدی برای سلامتی آنها می‌شود زیرا مشکلاتی همچون کاهش میزان باروری، حساسیت‌های پوستی، مشکلات ارتوپدیک مانند دست درد، گردن درد و … را ایجاد می‌کند. با توجه به این خطرات سلامتی، مردان باید در مصرف طلا بسیار محتاط باشند و استفاده متعادل و مناسب از طلا توصیه برای آنها می‌شود. همچنین به آقایان توصیه می‌شود تا استفاده از سنگ‌های زینتی مانند فیروزه، عقیق یا حتی نقره استفاده نمایند.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا