روانشناسی

مشاوره قبل از ازدواج چه تاثیری بر میزان موفقیت انتخاب تان دارد؟

هدف مشاوره قبل از ازدواج چیست؟

مشاوره قبل از ازدواج نشانه ای روشن و قوی برای جلوگیری از خطرات احتمالی انتخاب ناآگاهانه است. در عصر مدرن عمق روابطی که جان ها را به یکدگیر وصل می کند و قلب های هم جنس را به هم می رساند، بسیار نادیده گرفته شده است.

از این روی شاهد روابط هیجانی سطحی در تمام جوامع بشری هستیم. روابطی که در پایین ترین سطح آگاهی یعنی هیجانات جنسی و عاطفی شکل می گیرند و در همان وادیه نیز به خاموشی می گرایند. اگر طالب رابطه ای حقیقی و راستین هستید، ابتدا باید خویشتن خویش را بیابید تا بتوانید جهان را نیز بدون تفسیر و تعبیر و ماسک ها و نقالب ها و هویت های هزارگونه دورغین ببینید.

پس از آن می توانید رابطه ای عاشقانه را در اوج تلاطم ها و ناسازگاری ها و چالش های کنونی زمین بسازید.

ازدواج نقطه عطف زیبایی در زندگی شماست. ازدواج زمانی است که شما دو زندگی را از صمیم قلب به یک زندگی تبدیل می کنید، آنچه را که زندگی برای شما ارائه می دهد، خوب و بد به اشتراک می گذارید، و اغلب صاحب فرزند می شوید. 

وقتی نامزد می‌شوید، انرژی مثبت و شادی تابش می‌کنید و زندگی آینده‌تان را تصور می‌کنید. آخرین چیزی که به آن فکر می کنید درمان است. درمان همیشه در مورد اختلالات سلامت روان، بیماری یا تعارض نیست.   ازدواج می تواند با مشکلات عاطفی و مالی دشوار باشد.اغلب، تازه ازدواج کرده ها ابزار و مهارت لازم برای حل اختلاف را ندارند و با رفتارهای منفی واکنش نشان می دهند. در این مقاله از ماورای سلامت نکات بسیار مهمی را در رابطه با نکاتی که قبل از ازدواج باید به دقت بررسی کنید، به شما خواهیم گفت. پس تا انتها همراه ما باشید.

زمان مناسب برای مشاوره قبل از ازدواج

 

 مشاوره قبل از ازدواج از زوج ها حمایت می کند تا قبل از وارد شدن به تعهد ازدواج، پایه ای قوی و سالم ایجاد کنند و گامی برای مثبت اندیشی و فعال بودن، کاهش برخی تعارضات در آینده و کاهش خطر طلاق بردارند.   

 

انواع مشاوره قبل از ازدواج

 

انواع مختلفی از مشاوره قبل از ازدواج وجود دارد، یکی از آنها شاید بیشتر از دیگری برای شما و دیگری ارجحیت داشته باشد. به گفته The Knot، ماژول های مختلف PMC از مشاوره مذهبی قبل از ازدواج، مشاوره آنلاین قبل از ازدواج، کتاب ها و منابع آنلاین، یک درمانگر معتبر، و مشاوره حقوقی و مالی قبل از ازدواج را شامل می شود.  

حفظ قوی یک رابطه سالم بهترین کاری است که می توانید برای خود و همسرتان انجام دهید، زیرا ازدواج شما پایدار خواهد بود.تحقیقات ثابت می کند که مشاوره قبل از ازدواج سرمایه گذاری قابل توجهی است. در یک نظرسنجی از 1235 زوجی که درگیر مشاوره قبل از ازدواج بودند، 92 درصد گزارش کرده اند که مشاوره در سال اول ازدواج به آنها کمک کرده است. چهار سال بعد، 80 درصد از زوج ها گفتند که مشاوره قبل از ازدواج، ازدواج آنها را بهبود بخشیده است.  

 

 

مشاوره ازدواج رایگان
مشاوره ازدواج چگونه است

 

اهمیت ویژه مشاوره پیش از ازدواج

 

مشاور زوج شما به شناسایی مناطق درگیری کمک می کند و ابزارهای عملی برای رسیدگی و پیشگیری از مشکلات آینده ارائه می دهد. مشاوره انتظارات را برای حال و آینده ایجاد می کند. شما و شریک زندگی تان ارزش ها و اخلاقیاتی را که می خواهید برای واحد خانواده خود ایجاد می کنید و مهارت های ارتباطی عالی را آموزش می بینید.  

 

 علاوه بر این، گفتگو درباره موضع هر یک از طرفین در مورد معنویت، مذهب، امور مالی، اهداف شغلی، صمیمیت (از نظر عاطفی و جنسی)، پویایی خانواده گسترده و نقش‌های آن‌ها شروع می‌شود، گزینه بچه دار شدن یا نداشتن را بررسی می‌کند.   این گفتگوها برای ایجاد آگاهی و درک از خواسته ها و نیازهای هر یک از طرفین است.   یک طرح مشترک، زوج عاشق را راهنمایی می کند تا در سفر سعادتمندانه عشق و ازدواج به جلو حرکت کنند.  

در واقع این مشاوره حیاتی شما را از مقابله با افسردگی و سایر بیماری های روانی و جسمی که د صورت انتخاب اشتباه در آینده ای نه چندان دور در انتظارتان است، رهایی می بخشد!

همچنین بخوانید:  این نشانه‌ها می‌گوید همسرتان خیانت‌کار است

ما می دانیم که این یک گام مثبت به سوی آینده ای دوست داشتنی است. اما با ترس، شک و اضطراب همراه است.   زوج‌ها ممکن است از مواجهه با برخی از پاسخ‌ها یا صحبت در مورد موضوعاتی که هرگز در مورد آن صحبت نکرده‌اند احساس ترس کنند.درمان مکانی امن برای بررسی تمام جنبه های ازدواج و آنچه زندگی در پیش روی شماست است.   در اینجا فقط چند سوال وجود دارد که مشاوره قبل از ازدواج به بررسی آنها می پردازد:

سوالات مشاوره قبل از ازدواج

 

 • چگونه با یک تغییر غیر منتظره کنار می آیید؟
 • آیا شما بچه می خواهید؟
 • چرا میخوای ازدواج کنی؟
 • سبک ارتباطی شما چیست؟
 • دوست دارید نیازهای جنسی خود را چگونه برآورده کنید؟ چند وقت یکبار؟
 • اگر نیازهای جنسی شما برآورده نشود، چگونه با این موضوع ارتباط برقرار می کنید و به آن رسیدگی می کنید؟
 • آیا به هر گونه اختلاف مذهبی یا سیاسی که ممکن است داشته باشید احترام می گذارید؟ 
 • اهداف شغلی تان چیست؟ شغل چه کسی اولویت دارد؟
 • راهبردهای شما برای حل تعارض چیست؟
 • چقدر برای زمان با هم بودن ارزش قائل هستید؟ 
 • چقدر خوب با هم ارتباط برقرار می کنید؟
 • شریکتان چگونه باید باشد تا احساس کنید که دوستش دارید؟ 
 • آیا دارایی ها و اموال تان به صورت جداگانه یا مشترک نگهداری می شوند؟
 • اولویت های مالی، عادت های خرج کردن و اهداف مالی شما چیست؟ 
 • اگر ازدواج با مشکلاتی روبه رو شود، آیا حاضرید به مشاوره ازدواج مراجعه کنید؟

 

متأسفانه، ایالات متحده رتبه ششم نرخ طلاق ملی را با 50 درصد در سراسر جهان دارد. نرخ طلاق در ازدواج دوم 60 درصد و ازدواج سوم با 73 درصد بیشتر است. طلاق معمولا بین هفت سال اول ازدواج اتفاق می افتد. اما چرا اینگونه است؟   این اعداد زمانی که قرار است ازدواج اتفاقی خارق العاده باشد که با همدیگر جهان را فتح کنند، بسیار زیاد است! 

علت افزایش طلاق و کشف آن در مشاوره قبل از ازدواج

 

همه ازدواج‌ها، چه شاد و چه مسموم، مسائل یکسانی را تجربه می‌کنند. اینکه زن و شوهر چگونه  طوفان ها را تحمل می کنند، تعیین می کند که آیا ازدواج رشد می کند یا خاتمه می یابد. شناخت ارزش ها و اخلاقیات در رابطه و آنچه برای شما و شریک زندگیتان برای یک ازدواج سالم مهم است، ضروری است.

در این مواقع آشفته، زوجین باید با احترام، همدلی، مهربانی، شفقت، درک و عشق با یکدیگر رفتار کنند. اگر دو طرف به خشونت و مقابله با یکدیگر ادامه دهند منجر به حالت تدافعی، خصومت، کینه و پشیمانی از ازدواج می شود که در نهایت مثبت نخواهد بود.  

شایع ترین علل  طلاق و شناسایی آن ها

 

 

مشاوره ازدواج چگونه است

 

 

خیانت

خیانت یکی از رایج ترین دلایل طلاق است. خیانت عامل ۲۰ تا ۴۰ درصد از هم پاشیدگی ازدواج هاست.خیانت فقط یک امر فیزیکی نیست بلکه می تواند یک امر عاطفی نیز باشد.صرف نظر از این، این یک خیانت به شریک زندگی و ازدواج شما است.مردم به دلایل زیادی خیانت می کنند و برخی دلایل می تواند پیچیده باشد. 

رنجش، خشم، تفاوت‌های جنسی، فقدان ارتباط عاطفی یا کاهش اشتهای جنسی،به چند مورد اشاره می‌کنیم.   هنگامی که تظاهر عاطفی یا فیزیکی شروع شد و همسر شروع به برقرای روابط پنهانی کرد، آسیب اعتماد باعث تضعیف رابطه شده است. 

این یکی از علل اصلی است که باید در مشاوره قبل از ازدواج دقیق بررسی شود.

مشکلات مالی و مطرح کردن آن ها در مشاوره قبل از ازدواج

 

همانطور که می گویند، پول می تواند ریشه همه بدی ها باشد،پول خیلی کم یا زیاد مهم نیست. می تواند باعث استرس مالی در ازدواج تا حد تخریب شود. 

 فرض کنید زن و شوهر قبل ازازدواج ارزش پول و مرزها را تعیین نکرده اند. در این صورت، به احتمال زیاد تصور آنها از امور مالی مانند پس‌انداز، اهداف مالی، عادت‌های خرج کردن، صورت‌حساب‌ها و اولویت‌های مالی متفاوت است.سازگاری مالی بسیار مهم است.  

اگر هر دو طرف در یک نقطه نباشند، مسائل مالی به یک وضعیت دست و پاگیر منجر می شود.   همچنین، اگر یکی از شرکا پول بیشتری نسبت به دیگری به ارمغان بیاورد، اغلب می‌تواند منجر به جنگ قدرت و خواسته‌ها و نیازهای متفاوت شود. 

با توجه به اولویت های خود و میزان توقع تان از شریک زندگیتان، این مورد می تواند به صورت مفصل در مشاوره قبل از ازدواج بررسی شود تا انگیزه ها و سطح دسترسی به خواسته ها به طور واقعی سنجش شود. اینگونه می توانید انتخاب هوشمندانه تری داشته باشید.

همچنین بخوانید:  یک همسر خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

 

مشاوره ازدواج خوب نی نی سایت

 

عدم صمیمیت

 

صمیمیت یک ارتباط فیزیکی و عاطفی و روانی است. صمیمیت بر اثر فرآیندی طولانی در کش و قوس مصائب، چالش ها، اتفاقات پیش بینی نشده و درد های زندگی است که شکل می گیرد. آن جاذبه ها و کشش های زودگذر را نمی توان صمیمیت روحی نامید. باید که روح ها در کشاکش تنگنای زندگی حامی یکدیگر باشند، تا صمیمیت از جنس جان خلق شود.

 وقتی شریک زندگی احساس ارتباط مصنوعی و نادیده گرفتن می کند یا صمیمیت ندارد، اینها دلایل دیگری برای وخامت ازدواج هستند.

از دست دادن ارتباط عاطفی با شریک زندگی خود می تواند به سرعت به ازدواج آسیب برساند. این زوج شروع به احساس هم اتاقی یا حتی غریبه می کنند.

غفلت عاطفی اغلب منجر به سوء استفاده عاطفی می شود. زوج ها باید ازدواج را با قدردانی، مهربانی، عشق بی قید و شرط و احترام پرورش دهند.  

در بسیاری از ازدواج ها، زوج ها برای داشتن میل جنسی و اشتهای جنسی متفاوت تلاش می کنند.   وقتی دو نفر سطوح میل جنسی متفاوتی دارند، نیازهای جنسی فرد معمولاً آنقدر که می خواهند برآورده نمی شود. سپس این به یک مانع بزرگ تبدیل می شود. زمانی که از نظر جنسی راضی نباشند، فقدان رابطه جنسی باعث می شود آنها احساس طرد شدن و ناامنی کنند. این وظیفه هر یک است که به نیازهای جنسی شریک زندگی خود توجه کند، صمیمیت ایجاد کند و پیوند خاصی بین هر دو ایجاد کند.   

شما باید در مشاوره قبل از ازدواج بدون احساس خجالت و انکار احساسات واقعی خود، میزان نیاز و تمایل و علاقه تان ر=به مسائل جنسی را با شریک آینده زندگی خود مطرح کنید. 

عدم ارتباط عاشقانه و شناسایی آن در مشاوره قبل از ازدواج

 

ارتباط همدلانه و عاشقانه یک جنبه مهم از هر رابطه است. ناتوانی در برقراری ارتباط موثر منجر به خشم، رنجش، ناامیدی و از دست دادن انگیزه برای نجات ازدواج خواهد شد.مهارت های ارتباطی عالی پایه و اساس یک ازدواج سالم و قوی است.  ایده این است که با شریک زندگی خود آشکارا، صادقانه و مستقیم صحبت کنید.

 در مورد آنچه برای کمک به شما یا موقعیت لازم است صحبت کنید.   هر دو طرف متوجه خواهند شد که طرف مقابل چه احساسی دارد و به چه چیزی نیاز دارد.   مشاجره های کوچک میز اگر تبدیل به عادت روزمره شوند، می توانند بنیان رابطه را فرو بپاشند. 

 

مشاوره قبل از ازدواج آنلاین
ضرورت مشاوره قبل از ازدواج

 

 

زمانی یک موضوع تکراری که بار ها بیان شده  نشانه آن است که آنها درک نمی شوند یا از آنها قدردانی نمی شود، آرام آرام از مرحله عادی به حالت وخیم می رسد و  ابراز احساسات از طریق عصبانیت، فریاد زدن، اظهارنظرهای توهین آمیز، پرخاشگری، یا سردرگمی رابطه را به سمت نابودی خواهد کشاند.  

بدون تردید در مشاوره قبل از ازدواج باید چهارچوب های اصلی و و محدوده حریم شخصی و عقاید بنیادی مورد بررسی قرار بگیرد. هر دو طرف باید شفاف و به دور از هیجانات جنسی و عاطفی زودگذر به موضوع بنگرند تا در انتخاب خود دچار خطاهای فاحش نشوند.

 این روش‌های ارتباطی ناسالم می‌تواند باعث شود که یک زوج احساس تنهایی و انزوا کنند و مهم‌تر از همه، مورد بی مهری قرار بگیرند. مهارت های ارتباطی ضعیف جزو 5 دلیل اصلی طلاق است.

اعتیاد

 

اعتیاد یکی از دلایل رایج طلاق است.   اعتیاد می تواند به اشکال مختلفی مانند اعتیاد به الکل،مصرف مواد مخدر و محرک و …، اعتیاد جنسی، اعتیاد به اینترنت و اعتیاد به قمار باشد.

در نتیجه اعتیاد، یک اثر دومینو با مسائل اضافی مانند عدم ارتباط، خیانت، مشکلات مالی و عدم صمیمیت رخ می دهد.   همه آنها در مورد اعتیاد دست به دست هم می دهند.   اعتیاد مغز را ربوده و زندگی خانواده را ویران می کند. 

 

 

سوالاتی که در مشاوره قبل از ازدواج پرسیده می شود

 

عدم آمادگی برای تعهد ازدواج

 

جوانان در مورد بزرگ ترین روز زندگی خود یعنی ازدواج و زندگی حصار سفید رنگ خیال پردازی می کنند.   آن‌ها با عینک‌های رز به زندگی نگاه می‌کنند و هنوز ندیده‌اند که دنیای واقعی چه چیزی در انتظارشان است. آنها در نهایت تمایلات طبیعی و غریضی خویش، رابطه و ضرورت آن را احساس می کنند و غرق در پروانه ها و آینده رنگارنگ خود می شوند. 

 اگرچه، چیزی که آنها به آن فکر نکرده اند، آیا واقعاً برای یک تعهد مادام العمر با یکدیگر آماده هستند. زوج های متاهل در 20 سالگی بیشترین آمار طلاق را دارند.قبل از شروع ازدواج، شروع مشاوره قبل از ازدواج مفید خواهد بود.   این بدان معنا نیست که چیزی اشتباه است.   مشاوره قبل از ازدواج می تواند به تعیین آمادگی و سازگاری هر دو نفر برای زندگی با یکدیگر کمک کند.  

شما چه تجاربی در مورد مشاوره قبل از ازدواج و تاثیر آن در میزان موفقیت در انتخاب آگاهانه داشته اید؟ آن را با دیگران در میان بگذارید.

 

gatewaytosolutions.org

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا