کسب و کار

تاثیر ویتامین ب ۶ برای چاقی | آیا ب6 بر روی چاقی نقش دارد؟

برای کاهش وزن به روشی سالم، شما می‌بایست فاکتورهای مهمی را لحاظ کنید. یکی از این موارد مصرف ویتامین‌ها در رژیم غذایی شماست. ویتامین b6 که به نام پیریدوکسین (Pyridoxine) نیز شناخته می‌شود، یک ویتامین محلول در آب بوده که بدن شما برای چندین عملکرد خود از جمله چربی‌سوزی به آن نیاز دارد. در ادامه که برگرفته از سایت دکتر یاهو است، قصد داریم به اهمیت این ویتامین و تأثیر آن بر اضافه‌وزن بپردازیم. پس تا پایان مقاله همراه ما باشید.

 

اهمیت مصرف ویتامین B6 برای چاقی

پیش از دانستن اهمیت مصرف این ویتامین باید بدانید که انرژی بدن چگونه تأمین می‌شود تا درک بهتری از عملکرد ویتامین b6 داشته باشید. انرژی معمولاً از شکسته‌شدن کربوهیدرات‌ها به قندها (مثلاً گلوکز) به دست می‌آید. این قندها به‌صورت گلیکوژن ذخیره می‌شوند. استفاده از گلیکوژن برای بدن به‌منظور تولید انرژی بسیار آسان‌تر است، بنابراین زمانی که بدن ما به انرژی نیاز دارد، این ماده مورداستفاده قرار می‌گیرد.

در نتیجه، تری گلیسیریدهایی که به‌عنوان چربی ذخیره می‌کنیم، اولین گزینه برای آزادسازی انرژی نیستند، به این معنی که چربی مدت بیشتری در اطراف باقی می‌ماند. برای اینکه بدن شما از چربی به‌عنوان منبع انرژی استفاده کند، ابتدا باید از طریق ذخایر گلیکوژن خود استفاده کنید.

ویتامین B6 به افزایش متابولیسم گلیکوژن کمک می‌کند؛ زیرا که اشکال کوآنزیمی ویتامین B6 در فرایند تبدیل گلیکوژن به گلوکز نقش دارند. داشتن سطوح خوب ویتامین B6 در خون به این معنی است که شما می‌توانید سریع‌تر به گلیکوژن دسترسی پیدا کنید.

ویتامین B6 همچنین با ترویج چربی‌سوزی به‌عنوان منبع انرژی عمل کرده و در مراحل مختلف متابولیسم چربی در بدن نقش دارد. این موارد شامل انتقال، رسوب و تجزیه چربی‌ها به انرژی هستند. ازاین‌رو مشخص شده است که ویتامین B6 به بهبود ترکیب بدن شما نیز یاری می‌رساند.

ویتامین B6 و اسلیو معده

کمبودهای تغذیه‌ای از عوارض جانبی جراحی چاقی به‌ویژه آن دسته‌ای هستند که با روش بای پس روده پروگزیمال (proximal intestine) انجام می‌شوند. بنابراین، مصرف مکمل‌های ویتامینی و مواد معدنی اغلب پس از چنین عمل‌هایی ضروری است. به عنوان مثال، از آنجایی که در عمل اسلیو معده ، حجم معده کاهش می‌یابد، در تولید فاکتور ذاتی که پروتئینی ضروری برای جذب B12 است، تاثیر می‌گذارد.

از طرفی ویتامین B6 نیز در روده کوچک جذب شده و تغییرات بوجود آمده در ساختار کلی معده و روده، بر جذب کلی این ویتامین اثرگذار می‌باشد. باید در نظر داشته باشید که به دلیل کاهش مقدار مواد غذایی وارده بر معده پس از جراحی، کمبود این ویتامین و در کل ویتامین‌های گروه B به همراه دیگر مواد معدنی احساس خواهد شد.

آیا فقدان ویتامین B6 موجب افزایش وزن می‌شود؟

ویتامین b6 یا پیریدوکسین (Pyridoxine)، یک ویتامین محلول در آب بوده که بدن شما برای چندین عملکرد خود به آن نیاز دارد. نه‌تنها ایجاد گلبول‌های قرمز و انتقال‌دهنده‌های عصبی به وجود این ویتامین وابسته است، بلکه در متابولیسم پروتئین‌ها، چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها نیز نقش دارد. همچنین تصور می‌شود که به علائم PMS نیز کمک کرده و از برخی بیماری‌های مزمن مانند بیماری قلبی جلوگیری می‌کند.

نقش ویتامین B6 در کمک به متابولیسم چربی بدن چیست؟

مصرف B6 به همراه سایر ویتامین‌های گروه B، برای متابولیسم چربی سالم و تولید انرژی ضروری هستند. متابولیسم لیپید برای تبدیل مناسب پروتئین و کربوهیدرات‌ها به چربی و همچنین برای سوخت‌و‌ساز سالم اسیدهای چرب ضروری به B6 بستگی دارد. فقدان این ویتامین می‌تواند منجر به اختلال در متابولیسم اسیدهای چرب امگا 3 از اسید لینولئیک ((linoleic acid به اشکال عملکردی تر آن نظیر EPA و DHA، شود.

همچنین بخوانید:  آیا ایده راه اندازی کسب و کار اینترنتی با سرمایه کم قابل اجرا است

سطوح سالم B6 همچنین برای تبدیل اسید لینولئیک به اسید آراشیدونیک ((arachidonic acid ضروری است و آنزیم‌های مختلف مورداستفاده در متابولیسم اسیدهای چرب به ویتامین B6 بستگی دارد. B6 و اسیدهای چرب ضروری برای عملکرد طبیعی و سالم سلول بسیار الزامی هستند.

 

ویتامین ب ۶ برای چاقی

آیا ویتامین B6 در کاهش اشتها نقش دارد؟

ویتامین‌های B و B6 می‌توانند به کنترل اشتها و گرسنگی کمک کنند، به‌ویژه با تحریک عملکرد تیروئید و به نوبه خود، متعادل‌کردن هورمون‌ها و احتباس آب (این عارضه که با نام ادم هم شناخته می‌شود، زمانی که مایعات اضافی در بدن انباشته می‌شوند، اتفاق می‌افتد. این امر می‌تواند منجر به تورم در دست، مچ یا ساق پا شود).

مصرف ویتامین B6 به‌ویژه ممکن است به کاهش یا حتی توقف واکنش‌های گلیکوزیشن (glycation) که هنگام واکنش کربوهیدرات‌های رژیم غذایی با پروتئین‌ها رخ می‌دهد، یاری رساند. ازآنجایی‌که B6 نقش مهمی در متابولیسم کربوهیدرات دارد، کمبود آن می‌تواند باعث افزایش میل به کربوهیدرات و قند شود.

 

ویتامین ب ۶ برای چاقی

منابع غذایی حاوی ویتامین B6 چه هستند؟

این ویتامین به طور طبیعی در انواع غذاها یافت می‌شود. گنجاندن این غذاها در رژیم غذایی می‌تواند به شما کمک کند تا از دریافت کافی ویتامین B6 اطمینان حاصل کنید. در اینجا برخی از منابع غذایی رایج این عنصر مهم آورده شده است:

1. گوشت طیور؛ مرغ و بوقلمون منابع غنی از ویتامین B6 هستند. هم گوشت سفید و هم گوشت تیره حاوی ویتامین B6 هستند، بنابراین گنجاندن مرغ در رژیم غذایی قادر به افزایش میزان مصرف این ماده است.

2. ماهی؛ ماهی هایی مانند سالمون، تن و قزل آلا سرشار از ویتامین B6 هستند. گنجاندن ماهی در وعده های غذایی شما می‌تواند بدن شما را با دوز مناسبی از این ویتامین، تقویت کند.

3. گوشت گاو؛ تکه های بدون چربی گوشت گاو منابع خوبی از ویتامین B6 هستند. مصرف متعادل این گوشت‌ها می توانند به افزایش مصرف ویتامین B6 شما کمک کند.

4. حبوبات؛ نخود، عدس و لوبیا چشم بلبلی همگی حاوی ویتامین B6 هستند. گیاهخواران و وگان‌ها نیز برای تامین نیازهای ویتامین B6 خود، این مواد غذایی را در رژیم خود جای می‌دهند.

5. آجیل و دانه‌ها؛ مغزهایی مانند پسته، تخمه آفتابگردان و بادام زمینی منابع خوبی از ویتامین B6 هستند. مصرف آجیل و دانه‌ها به‌عنوان میان‌وعده دوز سالمی از این ماده مغذی ضروری را فراهم می‌کند.

6. غلات کامل؛ غلات کامل مانند برنج قهوه ای، جو دوسر و کینوا دربردارنده ویتامین B6 بوده و انتخاب آن‌ها به جای غلات تصفیه شده می‌تواند به افزایش مصرف این ویتامین مهم کمک کند.

همچنین بخوانید:  ضروریاتی که در خرید سیسمونی باید رعایت کنیم

7. سیب زمینی؛ سیب زمینی معمولی به همراه سیب زمینی شیرین جزو منابع دربردارنده ویتامین B6 در نظر گرفته شوند. گنجاندن این سبزیجات نشاسته‌ای در رژیم غذایی به دریافت کلی این ویتامین کمک می‌کند.

8. موز؛ موز میوه‌ای است که حاوی ویتامین B6 بوده و علاوه بر امتیازات سرشار دیگر، این عنصر مهم را نیز دارا است. لذت بردن از موز به عنوان میان وعده یا افزودن آن به اسموتی ها یکی از راه‌های افزایش دریافت این ماده مغذی ضروری می‌باشد.

9. غذاهای غنی شده؛ برخی از غذاهای غنی شده، مانند غلات صبحانه، ممکن است حاوی ویتامین B6 اضافه شده باشند. بدون شک، بررسی برچسب های مواد غذایی، به شما در شناسایی گزینه‌های غنی شده که این ماده مغذی را تامین می کنند، یاری می‌رساند.

گنجاندن انواعی از این غذاها در رژیم غذایی قادر است به شما کمک کند تا نیاز روزانه خود به ویتامین B6 را تامین کنید. توجه به این نکته مهم است که روش‌های پخت‌وپز می‌تواند بر محتوای ویتامین غذاها تأثیر بگذارد، بنابراین انتخاب روش‌های پخت سالم‌تر مانند بخارپز کردن یا پختن می‌تواند به حفظ محتوای ویتامین در وعده‌های غذایی شما یاری رساند.

در نظر داشته باشید که لیست بالا تمامی موارد حاوی این ماده را شامل می‌شود. اما چنانچه شما دارای سوابق پزشکی و بیماری‌های خاصی هستند، پیش از مصرف هر کدام با پزشک خود این موضوع را به اشتراک گذاشته و پس از مشاوره‌های لازم اقدام به مصرف این مواد خوراکی کنید.

 

ویتامین ب ۶ برای چاقی

نکات تخصصی برای بهینه‌ سازی مصرف ویتامین B6 به‌ منظور کاهش وزن

در ادامه نگاهی به توصیه متخصصان برای استفاده حداکثری افراد از این ویتامین می‌اندازیم. این موارد به شرح زیر هستند:

  • یک رژیم غذایی متعادل را دنبال کنید؛ ازآنجایی‌که ویتامین B6 به‌وفور در منابع غذایی مختلف موجود است، اطمینان از اینکه بیماران از یک رژیم غذایی کامل و غنی از پروتئین‌های بدون چربی، غلات کامل، سبزیجات و میوه‌ها استفاده می‌کنند، به حمایت از سطح B6 آنها کمک می‌کند.

  • به علائم خود توجه کرده و آن‌ها را کنترل کنید؛ علائم کمبود ویتامین B6 می‌تواند شامل بثورات پوسته‌دار، انرژی کم، ضعف سیستم ایمنی و تغییرات خلقی باشد. درصورتی‌که بیمار هر یک از این علائم را نشان دهد، پزشکان باید انجام یک ارزیابی کامل را برای تأیید کمبود و توصیه یک روش درمان مناسب را در نظر بگیرند.

  • غذاهای پر جذب را در اولویت قرار دهید؛ ماهی سالمون، ماهی‌تن و نخود از غنی‌ترین منابع غذایی ویتامین B6 هستند، به این معنی که در مقایسه با سایر غذاها حاوی مقدار قابل‌توجهی ویتامین هستند. مصرف روزانه این اقلام می‌تواند به طور مؤثر سطح ویتامین B6 را افزایش داده و بدن را قادر می‌سازد تا از خواص کاهش وزن آن بهتر استفاده کند.

  • یک برنامه مکمل شخصی‌سازی شده را برای خود در نظر بگیرید؛ پزشک شما می‌بایست، نیازهای فردی بیمار را ارزیابی کرده و یک استراتژی مبتنی بر مکمل مناسب برای شما برنامه‌ریزی کند.

هرآنچه باید درمورد تأثیر مصرف ویتامین B6 بر اضافه‌ وزن بدانید.

ویتامین B6 به بیش از ۱۰۰ واکنش در بدن کمک کرده و تنها یکی از کارکردهای آن استفاده از چربی‌ها در متابولیسم است. به‌عبارت‌دیگر، داشتن سطوح کافی این ویتامین در رژیم غذایی اجازه می‌دهد تا چربی‌ها برای انرژی تجزیه شده و در نتیجه این فعالیت، به کاهش وزن منجر شود.

توجه داشته باشید که مصرف ایده آل این ویتامین برای بزرگسالان حدود ۱.۵ میلی‌گرم در روز است. توجه داشته باشید به‌استثنای مواردی که پزشک تجویز می‌کند، این ویتامین را بیش از ۱۰ گرم در روز مصرف نکنید.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا