کسب و کار

کاربرد کرایولیپولیز یا پیکر تراشی سرد چیست؟

در متد درمانی جدید که کرایولیپولیز نام دارد ، سلول‌های چربی منجمد شده و در نهایت در اثر تجزیه به صورت طبیعی از بدن دفع می‌شوند. دفع سلول‌های چربی از طریق کبد انجام خواهد شد. در این روش احساس درد و عوارض خاصی که خطرناک به نظر برسد، وجود ندارد. به کرایولیپولیز ، پیکر تراشی سرد یا لیپوماتیک سرد نیز گفته می‎شود. در این مقاله از گروه لیزر ایرانیان قصد داریم به سوال لیپوماتیک سرد چیست ، پاسخ دهیم و نحوه انجام این روش، مزایا و معایب پیکر تراشی سرد را برایتان تشریح کنیم.

کرایولیپولیز یا لیپوماتیک سرد چیست؟

در روش کرایولیپولیز ، مهار سلول‌های چربی به وسیله سرما انجام می‌گیرد. در این روش از داروی بیهوشی و جراحی استفاده نمی‌شود. لیپوماتیک سرد یا پیکر تراشی سرد به عنوان یک روش ایمن و قابل اعتماد شناخته می‌شود.

همه ما برای درمان انقباض‌های ماهیچه‌ها و درد مفاصل از کیسه یخ استفاده کرده‌ایم. در روش لیپوماتیک سرد یا کرایولیپولیز نیز ، سلول‌های چربی بدن در اثر انجماد کنترل شده و به کریستال تبدیل می‌شوند. سلول‌های چربی در نهایت به صورت طبیعی از بدن خارج می‌شوند. استفاده از لیپوماتیک سرد از سال ۲۰۱۲ به تایید سازمان غذا و داروی آمریکا رسیده است.

دستگاه مورد استفاده در پیکر تراشی سرد

در پیکر تراشی سرد ، سرد کردن بافت چربی به کمک دستگاهی انجام می‌شود که این دستگاه، کرایولیپولیز نامیده می‌شود. برای از بین بردن چربی‌های سرسخت در نواحی خاصی از بدن که با رژیم و ورزش از بین نمی‎رود از دستگاه کرایولیپولیز استفاده می‌شود. بعد از این که موقعیت درمان مشخص شد، دستگاه شروع به فعالیت می‌کند. دمای مورد استفاده در این دستگاه بین +۵ تا -۵ است.

این دما باعث از بین رفتن بافت چربی در داخل بدن می‌شود. چربی‌هایی که در داخل بدن تخریب شده‌اند، با گذشت زمان از بدن دفع می‌شوند. این کاهش دما به سایر بافت‌های بدن آسیبی نمی‌رساند، زیرا در اثر خروج دما از این دستگاه، فقط بافت چربی می‌تواند آسیب ببیند و سایر بافت‌های بدن، تحت تاثیر این دما قرار نمی‌گیرند.

همانطور که ذکر شد با هر بار انجام لیپوماتیک سرد، تنها ۲۰ تا ۲۵ درصد از چربی‌های اضافی در ناحیه خاصی از بدن تخریب می‌شوند و نتیجه نهایی، بعد از خارج شدن چربی‌های از بدن قابل مشاهده خواهد بود که ممکن است کمی زمان ببرد.

Figure 2در پیکر تراشی سرد ، سرد کردن بافت چربی به کمک دستگاهی انجام می‌شود

در ادامه این بحث قصد داریم با نحوه انجام لیپوماتیک سرد آشنا شویم.

همچنین بخوانید:  ثانیکالا، فروشگاه اینترنتی لوازم آرایشی اصل و با کیفیت

مراحل و نحوه انجام پیکر تراشی سرد

در جلسه اول برای کرایولیپولیز یا پیکر تراشی سرد، لازم است با یک مشاور مشورت کنید تا یک برنامه درمانی برای شما تنظیم شود. در مرحله بعد، پزشک متخصص، ابعاد و شکل چربی در ناحیه تحت درمان، ارزیابی کرده و محل قرار گرفتن اپلیکاتور را بر روی بدن مشخص می‌کند.

سپس نوبت انتخابِ یک اپلیکاتور با اندازه مناسب فرا می‎رسد. از یک پد ژل برای محافظت از پوست ناحیه مورد نظر استفاده می‌شود. سپس به وسیله صفحات مکش در دستگاه، پوست و بافت چربی در زیر آن، کشیده شده و مرحله انجماد سلول‌های چربی شروع می‌شود. در روش کرایولیپولیز ، بیمار بر روی یک صندلی راحت قرار می‌گیرد و درمان شروع می‌شود. این روش درمانی به قدری راحت است که حین عمل می‌توانید مجله نیز بخوانید.

فعالیت دستگاه با ایجاد خلا در اپلیکاتور شروع می‌شود.‌ سلول‌های چربی در کرایولیپولیز بعد از گذشت ۳۵ دقیقه بعد از عمل، دچار انجماد می‌شوند. بعد از گذشت چند هفته، در نهایت سلول‌های چربی تجزیه می‌شوند و از بدن خارج خواهند شد. دستگاه خلا با اتمام زمان درمان، خاموش شده و اپلیکاتور برداشته می‌شود. برای بهبود نتایج حاصل از لیپوماتیک سرد، بهتر است منطقه درمان تحت ماساژ قرار گیرد.

مدت زمان انجام کرایولیپولیز

مدت زمان کرایولیپولیز ، بستگی به تعداد نقاط مدنظر بستگی دارد و در حالت کلی، ۳۵ دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد. بلافاصله بعد از درمان، نتیجه حاصل نمی‌شود. برای مشاهده نتیجه درمان با لیپوماتیک سرد در حدود چند هفته زمان لازم است تا کاملا سلول‌های چربی از بدن خارج شوند و نتیجه نهایی، قابل مشاهده باشد.

به یاد داشته باشید که روش درمانی کرایولیپولیز ، نواحی چربی را از بین می‌برد ولی به صورت یک روش معجزه آسا عمل نمی‌کند و نمی‌تواند به صورت کامل تمام چربی‌های اضافی بدن را از بین ببرد. همچنین همه افراد نمی‌توانند نتیجه مطلوبی از لیپوماتیک سرد دریافت کنند.

مزایای روش لیپوماتیک سرد

Figure 3استفاده از تکنیک collsculpting در روش کرایولیپولیز ، بدون درد و خطر انجام می‌شود.

در روش درمانی کرایولیپولیز برخلاف لیپوساکشن، نیازی به عمل جراحی و یا داروی بیهوشی وجود ندارد. این امر نشان می‌دهد که شما بعد از انجام این روش درمان، سریعا به انجام کار‌های روزمره خود ادامه می‌دهید.

 

کرایولیپولیز مثل یک رژیم نیست. در واقع به صورت هدفمند بر روی لاغری یک نقطه خاص از بدن تاثیر می‌گذارد و بر کل بدن تاثیری ندارد. برای دست یابی به نتیجه حاصل از روش لیپوماتیک سرد، حدود چند ماه زمان است. در این مدت، شاهد کاهش چربی‌ها به مقدار ۲۵ تا ۳۵ درصد خواهیم بود.

همچنین بخوانید:  وکیل مهاجرت برای تحصیل پزشکی در انگلیس

عوارض دستگاه کرایولیپولیز

این روش درمانی ممکن است در برخی از افراد، عارضه‌های شدیدی را ایجاد کند. البته عواملی مثل سبک زندگی و سایر عوامل نیز در این مورد، نقش به‌سزایی دارند. در افرادی که روش کرایولیپولیز را انجام می‌دهند و در کنار آن، رژیم غذایی نادرست و تحرک کمتری دارند، نتیجه مطلوبی به دست نمی‌آید و چربی‌های کمتری از بین می‌روند. یادتان باشد که روش لیپوماتیک سرد قادر به سفت کردن پوست شل نیست.

عوارض کرایولیپولیز عبارتند از:

  • احساس گرفتگی و قرمزی در ناحیه مورد نظر
  • کبودی و بی حسی موضعی
  • احساس درد
  • گزگز یا سوزن شدن پوست
  • تورم
  • تغییر رنگ یا کبودی پوست
  • حساسیت یا بی‌حسی پوست

این علائم بعد از گذشت چند روز بعد از عمل از بین می‌روند. در صورت نگرانی از این علائم می‌توانید با پزشک مربوطه مشورت کنید. مراقبت‌های بعد از انجام کرایولیپولیز ، بسیار مهم تلقی می‌شود.

نکات مهمی که قبل از کرایولیپولیز باید به آن‌ها دقت کنید

مهم‌ترین نکته قبل از انتخاب روش کرایولیپولیز ، مراجعه به پزشک متخصص است. با مراجعه به پزشک متخصص و ماهر، تحت معاینه قرار می‌گیرید تا نوع چربی موجود در بدن شما تشخیص داده شود. روش لیپوماتیک بر روی تمام چربی‌ها تاثیر ندارد و هر فردی با هر نوع چربی نمی‌تواند از لیپوماتیک سرد استفاده کند.

روش کرایولیپولیز برای افرادی که سالم هستنند و فعالیت ورزشی دارند و در روزهای اخیر دچار تغییرات وزنی نشده‌اند، روش مناسبی برای از بین بردن چربی‌های بدن شناخته می‌شود. این روش برای دسته‌ای از چربی‌ها که چربی‌های زیر جلدی نامیده می‌شود، توصیه نمی‌شود.

نکته قابل توجه دیگر که قبل از انجام کرایولیپولیز باید به آن دقت کنید، هزینه‌های انجام لیپوماتیک یا پیکرتراشی سرد است، زیرا قیمت عمل‌های زیبایی دائما تغییر می‌کنند.

افرادی که با بیماری‌های مرتبط با سرما، دست و پنجه نرم می‌کنند، هم‌چنین افراد با پوست شل و قوام کم، نمی‌توانند از کرایولیپولیز به عنوان تخریب سلول‌های چربی خود استفاده کنند.

روش درمانی کرایولیپولیز یا پیکرتراشی سرد  

در این مقاله، با یکی دیگر از روش‌های مدرن لاغری تحت عنوان کرایولیپولیز و نحوه فعالیت آن آشنا شدید. روش درمانی لیپوماتیک سرد یا پیکرتراشی سرد که با دستگاه کرایولیپولیز انجام می‌شود، طرفداران زیادی را به دست آورده است.. علت محبوبیت این روش، به غیرِ جراحی و غیرِ تهاجمی بودن این روش برمی‌گردد. هم‌چنین، این روش درد کمی دارد و از دوره نقاهت کمتری برخوردار است. با این حال، روش لیپوماتیک سرد نیز مانند هر روش زیبایی دیگر، دارای یک سری عوارض است و نیاز به انتخاب پزشک متخصص و کلینیک معتبر دارد. نظر شما در مورد روش کرایولیپولیز یا لیپوماتیک سرد چیست ؟ ممنون می‎شویم اگر نظرها و سوال‌های خود را در بخش کامنت با ما در میان بگذارید.

منبع: گروه لیزر ایرانیان (https://iranianlaser.com/l9)

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا