کسب و کار

بهترین و ارزان‌ترین روش برای چاپ و بسته‌ بندی دارو

چاپ و بسته ‌بندی دارو یکی از مهم‌ترین خطوط بسته‌بندی هر کشور است که به دلیل حساس‌بودن ترکیبات شیمیایی داروها باید به درستی انجام گیرد تا به این ترتیب مواد آن‌ها دچار تغییر نشوند. در حال حاضر چاپ و بسته ‌بندی جعبه دارویی به کمک روش‌های مختلف انجام می‌گیرد که هریک مزایا و معایب مختلفی دارند. در ادامه به معرفی و بررسی بهترین و ارزان‌ترین روش‌های چاپ و بسته ‌بندی دارو می‌پردازیم، پس تا انتها با ما همراه باشید.

چاپ و بسته‌بندی دارو

همانطور که بدون شک می‌دانید هر کار چاپی چالش‌های منحصربفردی دارد. اما در فرآیند چاپ و بسته ‌بندی داروها این چالش‌ها بسیار افزایش می‌یابند. فرآیند چاپ و بسته ‌بندی دارو سرعت بسیار کمی دارد و دلیل این امر هم رعایت فرآیند اصولی بسته‌بندی دارو است. به عبارت دیگر می‌توان گفت حفظ یکدستی چاپ در فرآیند چاپ و بسته‌بندی و کنترل کیفیت چشمی فرم‌ها و جعبه‌های چاپ سرعت چاپ و بسته ‌بندی دارو را تا حد بسیار زیادی کاهش می‌دهد. خوب است بدانید که تصاویر چاپ‌ شده بر روی بسته‌های دارویی یکی‌دیگر از عوامل چالش برانگیز فرآیند چاپ و بسته‌بندی دارو هستند. این تصاویر در برخی موارد با محتویات دارویی کاملاً بی‌ربط و بسیار پیچیده هستند.

چاپ و بسته بندی دارو

انواع بسته‌بندی دارو

در حال حاضر داروها به شکل‌های مختلف بسته‌بندی می‌شوند که از مهم‌ترین و آشناترین آن‌ها می‌توان به بسته ‌بندی شیشه‌ای، بسته‌بندی پلاستیکی و بسته‌بندی سلولزی یا مقوایی اشاره کرد. در ادامه به بررسی کامل هریک می‌پردازیم.

 

بسته‌بندی شیشه‌ای

بسته‌بندی شیشه‌ای یکی از بهترین و بهداشتی‌ترین بسته‌بندی‌های دارویی است که مانع از ایجاد واکنش شیمیایی در داروهای مختلف می‌شوند. این نوع بسته‌بندی کاملاً غیرقابل نفوذ است و زیبایی منحصربه‌فردی به داروها می‌بخشد. بطورکلی می‌توان گفت این نوع بسته‌بندی در برابر رطوبت و هوا نیز به خوبی از دارو محافظت می‌کند و ترکیبات شیمیایی آن را تغییر نمی‌دهد.

مزایا و معایب بسته ‌بندی دارو با ظروف شیشه‌ای

بسته ‌بندی دارو با ظروف شیشه‌ای مزایا و معایب بسیاری به همراه دارد که از مهم‌ترین و اصلی‌ترین آن‌ها می‌توان به جلوگیری از نفوذ عوامل مسمومیت‌زا، ماندگاری بسیار بالا، قیمت مناسب و مقرون به صرفه و… اشاره کرد. در سمت دیگر مهم‌ترین و اصلی‌ترین معایب بسته ‌بندی دارو با ظروف شیشه‌ای، حساس‌بودن به شوک‌های حرارتی و عوامل خارجی است. البته وزن سنگین نیز یکی‌دیگر از معایب بسته‌بندی شیشه‌ای داروهای مختلف است که موجب کند شدن و سخت ‌شدن جابه‌جایی و انتقال داروها می‌شود. کیان مهر یکی از بهترین و محبوب‌ترین شرکت‌های بسته‌بندی داروهای مختلف در کشور است که شیشه‌های شفاف و بسیار مقاومی تهیه و تولید می‌کند. شیشه‌های تولیدی این برند کاملاً مطابق با استانداردهای جهانی و ملی تولید می‌شوند و هیچ آسیبی به مواد درون خود نمی‌رسانند.

همچنین بخوانید:  کاشت ابرو در مشهد (معرفی کلینیک و نمونه کارها)

بسته‌بندی پلاستیکی

پلاستیک یکی از بهترین و رایج‌ترین متریال‌های بسته‌بندی قرص و مایعات مختلف است که در اندازه‌های گوناگون تولید و عرضه می‌شود. این گروه از ظروف در برابر عوامل محیطی آسیب‌رسان مقاومت نسبتاً بالایی دارند و از داروهای درون خود به خوبی محافظت می‌کنند. لازم به ذکر است که بسته ‌بندی داروها به کمک ظروف پلاستیکی برای افراد سهولت استفاده فراهم می‌آورد. یکی‌دیگر از مزایای بسته‌بندی داروها به کمک پلاستیک، کاهش هزینه‌های بسته‌بندی و درنهایت هزینه‌های کل است.

بسته‌بندی سلولزی یا مقوایی

یکی‌دیگر از متریال‌‌های بسته ‌بندی دارو، مقوا یا سلولز است. البته مقوا یکی از پرکاربردترین متریال‌های چاپ و بسته ‌بندی دارو است. این متریال بطورمعمول به‌عنوان بسته‌بندی ثانویه مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حال حاضر داروها پس از قرارگیری در پوشش اولیه با پلاستیک یا کاغذ پوشانده می‌شوند. مقوای ایندربرد که امروزه با نام مقوای بهداشتی معرفی و شناخته می‌شود یکی از بهترین مقواهای بسته‌بندی انواع دارو و حتی محصولات غذایی است. دو طرف سطح این مقوا بطورکامل با پالپ پوشانده می‌شود. به همین جهت ظاهر بسیار سفید رنگی دارد. این نکته را در نظر داشته باشید که با افزایش ضخامت لایه‌های پالپ کیفیت مقوا ایندربرد افزایش می‌یابد.

چاپ جعبه دارو

در حال حاضر از روش‌های چاپی مختلف برای داروها بهره گرفته می‌شود که بطورکلی مهم‌ترین و رایج‌ترین آن‌ها عبارتند از:

چاپ افست

چاپ افست یکی از رایج‌ترین و محبوب‌ترین انواع چاپ جعبه دارو است که به کمک ورقه‌های آلومینیومی و روی انجام می‌گیرد که آن‌ها را زینک چاپ می‌نامند. این نوع چاپ بطورمعمول با مقوای ایندربرد انجام می‌گیرد. البته بطورکلی از تمام مقواها می‌توان برای این امر بهره گرفت. بهره‌گیری از چاپ افست مزایای مختلفی به همراه دارد که از اصلی‌ترین و مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به ماندگاری و کیفیت بالا، تولید سریع‌ و آسان و… اشاره کرد. البته این نوع چاپ علاوه بر مزایای بسیار معایبی نیز به همراه دارد که بطورکلی مهم‌ترین و اصلی‌ترین آن‌ها عدم امکان اصلاح طرح و رنگ پس از شروع فرآیند چاپ است.

همچنین بخوانید:  آموزش مراقبت از پوست صورت در خانه

چاپ و بسته بندی دارو

چاپ فلکسو

چاپ فلکسو نوعی روش چاپی ساده اما پرکاربرد در صنعت چاپ و بسته‌ بندی دارو است. این نوع روش در گروه روش‌های مستقیم چاپی قرار می‌گیرد و برای انجام آن فشار زیادی نیاز است. در این روش سطح مقوا با صفحه چاپ تماس پیدا می‌کند. جالب است بدانید که چاپ فلکسو علاوه بر جعبه‌های دارو بر روی فیلم، پلاستیک و سلفون نیز قابل استفاده است. چاپ فلکسو نیز همانند چاپ افست مزایای بسیاری به همراه دارد که از مهم‌ترین و اصلی‌ترین آن‌ها می‌توان به ارزان ‌بودن پلیت و خشک‌شدن سریع مرکب اشاره کرد. البته این روش بدون عیب نیست و عدم تغییر رنگ در آن مهم‌ترین عیب این روش است.

بهترین و ارزان‌ترین روش برای چاپ و بسته ‌بندی دارو

همانطور که گفتیم در حال حاضر روش‌های مختلف جهت چاپ و بسته دارو وجود دارد. از بهترین و ارزان‌ترین این روش‌ها می‌توان به بسته‌بندی مقوایی داروها به کمک چاپ فلکسو اشاره کرد. این نوع روش نیاز به مهارت خاصی ندارد و به سادگی انجام می‌گیرد.

جمع‌بندی

در مطالب فوق به بررسی بهترین و ارزان‌ترین روش‌های چاپ و بسته ‌بندی دارو پرداختیم. همانطور که گفتیم چاپ و بسته ‌بندی دارو یکی از مهم‌ترین خطوط بسته‌بندی هر کشور است که به دلیل حساس‌بودن ترکیبات شیمیایی داروها باید به درستی انجام گیرد تا به این ترتیب مواد آن‌ها دچار تغییر نشوند. چاپ افست و فلکسو از رایج‌ترین و بهترین روش‌های چاپی دارو هستند که نسبت به دیگر روش‌های چاپی هزینه‌های نسبتاً کم‌تری دارند. کیان مهر یکی از بهترین شرکت‌های چاپ و بسته ‌بندی دارو است که این فرآیند را با دقت و سرعت بسیار بالا انجام می‌دهد.  

 

واحد تحقیق و توسعه: شرکت چاپ و بسته بندی کیان مهر

 

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا