روانشناسی

مهم‌ترین راه‌های نجات از افسردگی

راه‌‌های نجات از افسردگی چیست؟ این سوالی است که بسیاری از افراد ممکن است با آن مواجه شوند.

 

افسردگی یکی از شایع‌ترین اختلالات روحی و روانی محسوب می‌شود و افراد زیادی با این اختلال دست و پنجه نرم می‌کنند. بسیاری از مبتلایان به افسردگی به دلیل مشکلات مالی یا عدم آشنایی کافی با خدمات روانی هرگز خدمات درمانی حرفه‌ای دریافت نمی‌کنند. در این مطلب از مجله ماورای سلامت به روش های نجات از افسردگی می‌پردازیم.

امروز در این مقاله از ماورای سلامت نکات خیلی مفید و عملی و کاربردی را برای شما در نظر گرفته ایم.

توجه به علائم رایج در افسردگی

افسردگی معمولا دو علامت اصلی دارد که حداقل یکی از آن‌ها همیشه در بیماران افسرده دیده می‌شود. این دو علامت شامل این موارد است: خلق غمگین و لذت نبردن از چیزهایی که قبلا برای فرد لذت ایجاد می‌کردند. از جمله سایر علائمی که هنگام بروز افسردگی اتفاق می‌افتند می‌توان به احساس ناامیدی، تغییراتی در اشتها و خواب، بی‌انگیزگی، عدم تمرکز، احساس گناه، افکار مربوط به مرگ و خودکشی اشاره کرد.

روش های نجات از افسردگی

چگونه می‌توان با احساسات منفی ناشی از افسردگی مبارزه کرد و از دام این بیماری نجات پیدا کرد. اگر شما هم با این چالش روبه‌رو هستید، در ادامه همراه ما باشید. برای اینکه حال بهتری داشته باشید به مطلب تقویت اعتماد به نفس با ۳ راهکار تضمینی سر بزنید.

همچنین بخوانید:  رازهایی که افراد موفق هرگز به شما نمی‌گویند

تغییر سبک زندگی از روش های نجات از افسردگی

بسیاری از افراد سبک زندگی یکنواخت و کسل‌کننده‌ای دارند. ممکن است دچار افسردگی پنهان شده و خود خبر نداشته باشند. در یک زندگی روتین رخ دادن افسردگی چیز عجیبی نیست، چرا که ذهن انسان نیازمند تجربه، افت و خیز و احساس پویایی است. در نتیجه زمانی که درگیر تکرار و یکنواختی می‌شوید زمینه را برای ایجاد افسردگی فراهم می‌کنید. برای آنکه زندگی‌تان را از رکود خارج کنید از اقدامات کوچکی شروع کنید.

 

در فعالیت‌های اجتماعی درگیر شوید

افسردگی به مرور شما را به سمت انزواطلبی و گوشه‌گیری از اجتماع می‌کشاند. بهتر است خودتان را در فعالیت‌های اجتماعی درگیر کنید. اختصاص دادن زمان بیشتر برای بودن در جمع دوستان صمیمی می‌تواند شروع خوبی برای این کار باشد. توجه داشته باشید که ممکن است اوایل شرکت در جمع برای شما سخت باشد اما تلاش کنید که قدم‌های آهسته و پیوسته‌ای در این‌باره بردارید.

کاهش دادن استرس‌ از روش های نجات از افسردگی

هنگامی که تحت فشار استرس‌های مختلف قرار دارید، هورمونی به نام هورمون کورتیزول در بدن شما ترشح می‌شود. این هورمون در کوتاه مدت می‌تواند مفید باشد و برای مقابله با شرایط به شما کمک کند، اما اگر برای مدت طولانی هورمون کورتیزول زیاد ترشح شود به مشکلات زیادی منجر خواهد شد که یکی از رایج‌ترین آن‌ها دچار شدن به افسردگی است.

 

به بهداشت خواب اهمیت دهید

خواب و وضعیت خلقی شما به میزان زیادی با یکدیگر در ارتباط هستند. تحقیقات نشان می‌دهند ۸۰ درصد افرادی که با مشکلات مربوط به افسردگی درگیر هستند، مشکلات خواب را نیز تجربه می‌کنند. ارتباط خواب و افسردگی رابطه‌ای دو طرفه است. یعنی نه تنها خلق غمگین منجر به مشکلات خواب می‌شود، بلکه نداشتن خواب کافی یا خواب بی‌کیفیت همراه با بیدار شدن‌های مکرر نیز می‌تواند به افسردگی منجر شود.

همچنین بخوانید:  چرا دیگران را سرزنش می‌کنیم؟

رهایی برای همیشه

افسردگی نوعی بیماری ذهن محسوب می‌شود. زمانی که ذهن درگیر بیماری شود، به سختی می‌تواند به تنهایی خودش را درمان کند. در حقیقت یک ذهن افسرده دچار عینکی بدبینانه می‌شود که به او اجازه نمی‌دهد با دید وسیع‌تری به دنیا نگاه کند و برای بهبود خودش راهکاری بیابد. به همین خاطر است که مراجعه به روانشناس در درمان افسردگی اهمیت زیادی دارد.

منبع : deltapayam.com
Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا