کسب و کار

سرور مجازی چیست؛ 4 دلیل برای خرید آن

هر کسی برای راه‌اندازی و پشتیبانی یک فعالیت در قالب ارائه خدمات در سطح اینترنت که نوعی تجارت مجازی هم محسوب می‌شود، نیاز به یک سرور مجازی دارد. برای نمونه از سرور مجازی برای پشتیبانی برنامه‌ها، داده‌ها، ذخیره و پشتیبان‌گیری اطلاعات و… استفاده می‌شوند. اما به طور دقیق، سرور مجازی چیست؟ برای درک این مفهوم به موارد مختلفی اشاره می‌کنیم که شما را در شناخت این فناوری مهم کمک کند. قطعاً عبارت سرور مجازی بارها به گوش خیلی از شما خورده است که در اینجا قصد داریم تا مفهوم آن را باز ‌کنیم. پس برای درک بهتر با ما همراه باشید.  

سرور مجازی چیست؟

سرور مجازی (Virtual Private Server یا VPS) یک نوع سرور می‌باشد که بر اساس فناوری مجازی ایجاد شده است. این سرورها یک نوع محیط مجازی مستقل هستند که به کمک سرور سخت‌افزاری ایجاد می‌شوند. برای ایجاد هر کدام از این سرورهای مجازی شما به ازای هر کدام از آنها هیچ‌گونه نیازی به سرور جداگانه فیزیکی ندارید؛ چرا که با استفاده از هر سرور فیزیکی می‌توان چندین و چند سرور مجازی ایجاد کرد. در بیش‌ترین کاربرد، سرورهای مجازی به شما این امکان را می‌دهند تا با استفاده از آنها بتوانید وب‌سایت خود را راه‌اندازی کنید. البته سرورهای مجازی محدود به سایت نیستند و به کمک آنها می‌توان زیر ساخت‌ لازم اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارهای مختلف جدید را ایجاد نمود. برخی ممکن است نتوانند مفهوم سرور مجازی را از سرور خصوصی تجزیه کنند. باید بدانید که میان این دو تفاوت‌هایی وجود که می‌توانید در بخش تفاوت سرور مجازی و اختصاصی، مفاهیم آن را مطالعه نموده و شناخت بهتری را از تفاوت این دو کسب کنید.

 

4دلیل برای خرید سرور مجازی

 

4 دلیل برای خرید سرور مجازی

سرور مجازی به قدری کاربردی و مفید است که اکثر فعالان رشته‌های کامپیوتری و شرکت‌های متعدد فروش، تجربه استفاده از آنها را دارند. در این راستا دلایل مختلف و زیادی برای تهیه سرور مجازی وجود دارد که در ادامه به موارد آن خواهیم پرداخت.

کاهش هزینه

در گذشته برای نگهداری و ذخیره‌سازی داده‌های کامپیوتری، مدام مجبور به تهیه سرور فیزیکی، نصب و حتی نگهداری از آنها بودند تا بتوانند فعالیت‌هایی مثل ایجاد وب‌سایت و خدمات مشابه به آن را صورت دهند. برای تهیه سرور فیزیکی در گام اول  باید هزینه زیادی را جهت خرید آن متحمل شد. این پایان هزینه‌ها نیست؛ چرا که پس از آن می‌بایست برای تهیه یک فن خنک کننده اقدام نمود و هزینه برق مصرفی سرور را نیز پرداخت کرد. این در حالی است که شما با تهیه یک سرور مجازی تنها هزینه خرید سرور مجازی را که بسیار ارزان‌تر از سرورهای فیزیکی می‌باشد، پرداخت می‌کنید. علاوه بر این، هیچ هزینه اضافی مبنی مصرف برق و موارد حین استفاده از سرور نخواهید داشت. این شرایطی بسیار فوق‌العاده است که هر کسی را قادر به تهیه سرور می‌کند. حتی سرورهای خصوصی هم که از خود آنها سرور مجازی تهیه می‌شود نیز به ‌هیچ‌ وجه به اندازه سرورهای مجازی صرف اقتصادی ندارند.

همچنین بخوانید:  هزینه و تعرفه درمان ارتودنسی بر اساس چه معیارهایی تعیین میشود؟

اگر به دنبال خرید سرور مجازی هستید، وب‌رمز با ارائه بهترین سرورهای مجازی با قیمت‌های مقرون به صرفه، آماده خدمت‌رسانی به شماست.

 

 

خرید سرور مجازی

سفارشی سازی

یکی از ویژگی‌های مثبت دیگری که سرورهای مجازی دارند، قابلیت سفارشی سازی آنهاست. شما می‌توانید نرم‌افزارها و برنامه‌های مدنظرتان را بر روی سرور مجازی خود نصب و پیکربندی کنید. قابلیت سفارشی‌ سازی سرورهای مجازی این امکان را به کاربران می‌دهد تا سرور مجازی خود را به طور دقیق و بر اساس نیازها و ترجیحات شخصی یا تجاری خود، تنظیم کنند. این قابلیت به کاربر اجازه می‌دهد تا بسیاری از جنبه‌های سرور را سفارشی سازی نموده و آن را مطابق با خواسته‌های خود تنظیم کند. به عنوان مثال، شما می‌توانید نوع پردازنده، مقدار حافظه RAM، فضای ذخیره‌سازی SSD یا HDD و سرعت اینترنت خود را تعیین کنید. همچنین، شما می‌توانید سیستم‌عامل مورد نظر خود را انتخاب کرده و سرور مجازی را در محیطی مطابق با نیازهای شخصی خود راه‌اندازی کنید. این موارد موجب می‌شود تا شما در تعیین و مشخص نمودن سطح نیازهای خود، بنا به فعالیتی که در نظر دارید، بسیار دقیق و به صرفه عمل کنید.

به طور کلی، قابلیت سفارشی‌سازی سرورهای مجازی به کاربران این امکان می‌دهد تا بسیاری از ویژگی‌های سرور را  انحصاری و شخصی‌ سازی کنند. بدین شکل در میزان هزینه‌ای که برای سرور مجازی صورت می‌گیرد، هزینه تحقق یافته تماماً مورد نیاز و بدون هیچ پرداخت اضافی خواهد بود.  

مقیاس پذیری

قطعاً با توجه به افزایش سطح فعالیت بسیاری از تجارت‌های اینترنتی و پیشرفتی که به مرور زمان برای آنها بوجود می‌آید، این احتمال وجود دارد که مالک سرور قصد ارتقا سرور مجازی خود را داشته باشد. در چنین شرایطی، سرور مجازی با بهره‌مندی از قابلیت مقیاس پذیری می‌تواند به مقدار مشخص و با هزینه ناچیز ارتقا پیدا کند. مقیاس پذیر بودن سرور مجازی یکی از عوامل اصلی و مهم در تداوم فعالیت و همچنین پیشرفت بسیاری از  فعالیت‌های مرتبط با آن است.

به طور دقیق منظور ما از مقیاس پذیری سرور مجازی چیست؟ بهینه‌سازی عملکرد و کارایی سرور مجازی می‌تواند حاصل از قدرت مقیاس پذیری سرور باشد. برای نمونه کاربر می‌تواند تعداد پردازنده‌ها، حجم حافظه RAM، فضای دیسک، و پهنای باند اینترنت مرتبط با سرور مجازی خود را بیش‌تر کنند و در این راستا حجم فعالیت خود را نیز ارتقا بخشد. این ویژگی به میزان زیادی در صرفه‌جویی هزینه‌ها مؤثر واقع می‌شود؛ چرا که شما تنها زمانی ملزم به صرف هزینه می‌شوید که به آن نیاز داشته باشید.

همچنین بخوانید:  مضرات استفاده از طلا برای آقایان در علم پزشکی چیست؟

مقیاس ‌پذیری در سرورهای مجازی اهمیت بالایی؛ زیرا به شما این امکان را می‌دهد تا به بهترین نحو ممکن در راستای به توسعه پروژه‌ قدم برداشته و از منابع بهینه‌تری استفاده کنید.

امنیت بالا

سرورهای مجازی معمولاً به لحاظ امنیتی در سطح بالایی قرار دارند که این مسئله به عوامل متعددی مربوط است. مبدأ هر سرور مجازی به یک سرور فیزیکی برمی‌گردد که در این سرور از تکنولوژی ایزولاسیون به منظور ایزوله‌سازی منابع استفاده می‌شود و این موضوع به افزایش امنیت سرور کمک می‌کند.

پارتیشن‌بندی منابع یکی دیگر از استراتژی‌های امنیتی سرور مجازی است. بدین معنا که هر سرور مجازی به تعداد مشخصی منابع (مانند پردازنده و حافظه) دسترسی دارد. این مسئله از وضعیتی جلوگیری می‌کند که یک سرور مجازی بتواند منابع سایر سرورهای مجازی را تخریب کند یا تاثیر منفی روی عملکرد سرورهای دیگر بگذارد. البته در کنار این موارد، سیستم‌های مدیریت سرورهای مجازی معمولاً از موارد امنیتی مثل نرم‌افزارهای ضدویروس برای حفاظت از سرورها در برابر تهدیدهای امنیتی بهره می‌برند. به این موضوع هم توجه داشته باشید که امنیت سرور مجازی به طور فراوان به مدیریت دسترسی‌ها و مجوزهای اعطا شده توسط مالک سرور هم بستگی دارد؛ چرا که آنها می‌توانند تنظیم کنند که کدام کاربر یا سیستم‌ به سرور مجازی دسترسی داشته باشد و تا چه میزان دسترسی برای آن فعال باشد.

به طور کلی سرورهای مجازی با ارائه مجموعه فرایندهای مختلف سعی می‌کنند تا امنیت لازم را جهت حفظ داده‌های وارده به کار گیرند.

نتیجه گیری

همانطور که در قسمت‌های فوق مشاهده کردید، به کارگیری سرورهای مجازی می‌تواند برای هر کسب و کار اینترنتی و حتی فعالیت‌های علمی و آموزشی این بستر، مفید و کاربردی باشد. دلایلی مثل مقیاس‌ پذیری سرور، سفارشی سازی، امنیت بالا و کاهش هزینه‌های مربوطه، همگی از علل اصلی اقدام کاربران برای خرید سرور مجازی است.

پس اگر علاقه‌مند به تهیه یک سرور مجازی برای فعالیت مورد نظر خود در بستر اینترنت هستید، وب‌رمز با ارائه خدمات این زمینه و با بهره‌مندی از بهترین قیمت‌های موجود، سعی بر ارائه این خدمات به بهترین نحو ممکن را دارد. پس با این تفاصیل توجه داشته باشید که سرورهای مجازی را می‌توانید به راحتی از طریق وب‌رمز تهیه نمایید و چه بسا در کنار خدمات کاربردی از تخفیف‌‌های ویژه آن هم بهره‌مند گردید.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا