ورزش

زومبا در خانه؛ آموزش زومبا برای لاغری

مایلید این‌بار برای تناسب اندام زومبا در خانه را امتحان کنید؟ میانه‌تان با آموزش زومبا و رقص چطور است؟ زومبا در خانه برای لاغری یک انتخاب هوشمندانه و شاد است! این ورزش هیجان‌فواید جسمی، روحی و حتی احساسی خیلی زیادی دارد. زومبا یک تمرین فوق‌العاده برای افزایش روحیه، چابکی و البته کاهش وزن و تناسب اندام است.

امروز در این مقاله از ماورای سلامت نکات خیلی مفید و عملی و کاربردی را برای شما در نظر گرفته ایم.

برای این‌که زومبا را شروع کنید به هیچی جز یک موسیقی پرنشاط، کفش راحت و حس ماجراجویی نیاز ندارید! در این مطلب از ماورای سلامت آموزش ورزش زومبا و بهترین برنامه تمرینی برای رسیدن به کاهش وزن و تناسب اندام را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

تاریخچه زومبا

برای این‌که بدانیم زومبا دقیقا چیست باید به آمریکای لاتین سفر کنیم. مردم آمریکای جنوبی روحیه شادی دارند و در اکثر مواقع با موسیقی‌های پرنشاط لاتین در حال رقص و پایکوبی‌‌اند. تا این‌که یک مربی کلمبیایی به نام آلبرتو پرز در سال ۱۹۹۹ سازمان زومبا را تاسیس کرد.
در حقیقت زومبا همان ورزش ایروبیک، رقص و فیتنس است که همه باهم انجام می‌شود. اسم زومبا را از یک کلمه لاتینی برداشته‌اند که به معنای نرمش سریع و خوش گذرانی است! این ورزش بعدها بسیار فراگیر و پرطرفدار شد طوری که طبق آمار سایت رسمی زومبا، تعداد رقصندگان این ورزش حدود ۱۵ میلیون نفر از ۱۸۰ کشور مختلف جهان است.

اساساً، زومبا یک تجربه تمرینی سرگرم کننده و پر انرژی است که شما را از ورزش هیجان‌زده می‌کند. ورزش زومبا تا حدی هیجان‌انگیز و مفرح است که برخلاف کلاس‌های ورزشی دیگر، هر هفته برای شروع کلاس‌هایتان لحظه‌شماری خواهید کرد.

در ابتدا، بهتر است با انواع کلاس‌های مختلف که در سراسر دنیا درحال برگزاری است و همچنین سبک‌های مختلف این ورزش آشنا شویم. ورزش زومبا، تلفیقی از چهار سبک حرکات موزون میرن که، سالسا، سامبا، کومبیا و گاهی اوقات هیپ‌هاپ است که نشاط و شادابی این ورزش را چند برابر می‌کند.

ویدیو زومبا در خانه برای چربی سوزی و لاغری

فواید زومبا برای روح و جسم

  • ورزش در خانه برای لاغری و تناسب اندام

    ورزش زومبا را هم خیلی راحت می‌توانید با استفاده از یک ویدئوی تمرینی در خانه تمرین کنید و لاغر شوید. با وسیله و بدون وسیله بودنِ آن هم بستگی به انتخاب شخص ما دارد. برخی افراد می‌خواهند زومبا با دمبل را تمرین کنند و بعضی دیگر ترجیح می‌دهند تمریناتش ریتمیک آن را بدونِ هیچ وسیله‌ای انجام دهند.

  • بهبود هماهنگی بدن

یکی از بهترین نکات در مورد تمرینات زومبا این است که باعث افزایش هماهنگی بدن خواهد شد. این هماهنگیِ بیشتر بدن در سنین بالا و زمانی‌که وارد میان‌سالی می‌شوید، بسیار کمک حالتان خواهد بود.

همچنین بخوانید:  ورزش برای لاغری ران و کوچک کردن باسن

ورزش زومبا، علاوه‌ ‎بر فوایدی که بر سلامتی قلب دارد، تمام عضلات بدن، از عضلات سر و گردن گرفته تا عضلات انگشتان پا را درگیر خواهد کرد.

زومبا، بسیار ساده‌تر از آن چیزی که فکرش را بکنید، ضربان قلبتان را بالا خواهد برد. با آهنگی که در هنگام تمرینِ ورزش زومبا پخش می‌کنید، سرعت انجام حرکاتتان بیشتر خواهد شد. اگر به‌دنبال تمرین برای افزایش استقامت بدنتان هستید، بهترین پیشنهاد همین تمرینات زومبا خواهد بود.

  • فواید بی‌هوازی

چون ریتم زومبا کمی سریع‌تر از ورزش‌های دیگر است، تنها با چندبار انجام تمرینات این ورزش، استقامت بدنتان بیشتر شده و بسیار سریع‌تر وارد فاز بی‌هوازی خواهید شد. فقط کافی است چندین جلسه در کلاس‌های زومبا شرکت کنید تا حداکثر اکسیژن مصرفی (VO2) در حین تمرینات شدت بالا افزایش یابد.

  • افزایش اعتمادبه‌نفس

با شرکت در کلاس‌های زومبا، فرم بدنتان بهتر شده و به هماهنگی خواهد رسید. همین تغییراتِ به ظاهر کوچک، باعث می‌شود تا نسبت به خودتان احساس خیلی بهتری داشته باشید. همین احساس خوب نیز سبب بالارفتنِ اعتمادبه‌نفس در شما می‌شود.

در این کلاس‌های، به دلیلِ ترکیب تمرینات ایروبیک و تناوبی، بیشترین کالری‌سوزی را خواهید داشت. یک فرد با وزن متوسط، در هر جلسه تمرین زومبا، حدوداً ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ کالری می‌سوزاند که در نوع خود فوق‌العاده است. اگر از یک تمرین با ریتم تند به یک‌باره به ریتم آرام رسیدید و شروع به انجام حرکت اسکوات یا حرکت شنا با استفاده از دیوار کردید، اصلاً تعجب نکنید.

  • مبارزه با استرس و افسردگی

زومبا ورزش بسیار فوق‌العاده‌ای برای رهایی از استرس‌ها و نگرانی‌های روزمره است. انجام تمرینات با شدت بالا، سبب ترشح اندروفین شده و تمامی نگرانی‌ها و اضطرابتان با ریتم موزیک از بین خواهد رفت. کلاس‌های این ورزش، به‌خاطر سبک خاصی که دارد، همه را سر شور و شوق خواهد آورد. در این کلاس‌ها می‌توانید دوستان جدید پیدا کنید و اجتماعی‌تر شوید.

شروع زومبا در خانه برای لاغری

پیش از شروع حرکات زومبا، لازم است که مانند هر تمرین ورزشیِ دیگری، ابتدا بدنتان را گرم کنید. این کار، با افزایش سرعت گردش خون در عضلات و باز شدنِ مفاصل باعث می‌شود تا دچار آسیب‌دیدگی نشوید. توصیه می‌کنیم که هیچ‌گاه، گرم‌کردن قبل از ورزش را دست کم نگیرید.

تمرینات زومبا در خانه برای لاغری نتیجه خوبی دارد. چون ریتمیک و پرتحرک است و کل بدن را به حرکت در می‌آورد. پس می‌تواند در مسیر لاغری به کمکتان بیاید. تمرینات زومبا در خان هرا به همین روشی که گفته شده شروع کنید و خیلی راحت در خانه کالری‌سوزی کنید.

گرم‌ کردن بدن قبل از تمرین زومبا در خانه

ممکن نیست ویدئوی این تمرین را ببینید و دلتان نخواهد تا انتها با این ورزشکار همراهی نکنید. این تمرین، بیشتر شامل حرکات ناحیه لگن، دست‌ها و پاها می‌شود.

همچنین بخوانید:  موقعیت هایی که باید از ورزش دوری کنید

نکته: شاید در ابتدا، همراه‌شدن با این تمرین، کمی برایتان دشوار باشد. ولی کم‌کم پیشرفته‌تر می‌شوید و با هماهنگیِ کامل می‌توانید تمرینات را دنبال کنید.

ویدیو معرفی انواع زومبا در خانه

بعد از انجام تمرینات گرم کردن بدن، حالا نوبت به شروع آموزش زومبا می‌رسد. شما می‌توانید طبق هدف و علاقه خود یکی از انواع این ورزش را انتخاب کنید و هیجان، کاهش وزن و چربی‌سوزی فوق‌العاده‌ای را تجربه کنید.

سرد کردن بدن بعد از تمرین زومبا در خانه

درست است که ورزشتان تمام شده، اما نباید به یک‌باره بعد از تمام‌شدنِ تمرینات زومبا، همه چیز را رها کنید. لازم است که بعد از این‌که تمرینتان تمام شد، بدنتان را سرد کنید تا دچار گرفتگی‌هایِ عضلانی نشوید. با انجام تمرینات سرد کردن، هیجانتان چند برابر می‌شود، پس به هیچ‌وجه این قسمت را نادیده نگیرید.

انواع کلاس‌های زومبا با توجه به هدف شما

1. زومبا تونینگ

این نوع ورزش زومبا در خانه یا باشگاه یک تمرین هوازی کامل است که با استفاده از وزنه، حرکات ریتمیک زومبا را دنبال می‌کند. در این کلاس آموزش زومبا تمامی عضلات ران‌ها، بازوها و شکمتان درگیر خواهد شد.

2. زومبا قدرتی

در هنر زومبا تونینگ تسلط دارید و آماده چالش و هیجان جدی‌تری هستید؟ آن را در زومبا قدرتی بالا ببرید. جایی که شما تمرینات قدرتی شدیدتری را انجام می‌دهید و احتمالاً حتی سراغ وزنه‌های سنگین‌تری بروید و حرکات رقص زومبا را با وزنه سنگین انجام دهید. اگر علاقه‌مند به کار با وزنه هستید، می‌توانید حتی بدنسازی در خانه با وزن بدن یا همان با وسیله دلخواهتان را کاملا مثل باشگاه تجربه کنید.

3. زومبا طلایی

زومبا طلایی یا همان گلد، مختص افراد میان‌سال و کهن‌سال است. در این کلاس‌های آموزش زومبا سبک آهنگ، سرعت انجام و نوع حرکات، همه و همه براساسِ سلیقه و نیاز میان‌سالان و کهن‌سالان انتخاب می‌شود تا با انجام این تمرینات، تعادل و هماهنگی بدنشان را بهبود ببخشند.

4. زومبا آبی

بدون شک کلاس‌های این نوع برای افرادی است که عاشق آب و آب‌تنی هستند. کافی است تصور کنید ورزش‌کردن و تحرک‌داشتن داخل آب استخر تا چه حد نشاط‌آور خواهد بود. البته تنها فایده زومبا در آب، نشاط آن نبوده، بلکه در حین ورزش‌کردن داخل آب، مقاومت آب هم به شدتِ تمرینات، اضافه شده و بدنتان با سرعت بیشتری روی فرم خواهد آمد.

5. زومبا استپ

زومبا در خانه یا باشگاه با استپ، ترکیبی از حرکات استپ ایروبیک و زومبا بوده که با هدف افزایش قدرت عضلانی و چربی‌سوزی ایجاد شده است. اگر می‌خواهید پاهای خوش‌فرم و زیبا داشته باشید، حتماً زومبا در خانه یا باشگاه با استپ را انجام دهید.

6. زومبا کودکان

این کلاس با هدف تناسب اندام و نشاط کودکان ۷ تا ۱۱ سال طراحی شده تا کودکان، سبک زندگی سالم‌تری را در پیش گرفته و زندگی بانشاط‌تری داشته باشند. این کلاس باعث می‌شود تا کودکانتان اعتمادبه‌نفس بیشتری داشته باشند و از طریق بازی و ورزش، بدنشان به هماهنگی بیشتری برسد.

سخن پایانی

ورزش زومبا یک ورزش مفرح و سرگرم‌کننده است. بعد از آشنایی با این ورزش و تمرین با ویدیو آموزش زومبا متوجه تغییرات جسم و ذهنتان خواهید شد. زومبا در خانه برای لاغری و تناسب اندام هم می‌توانید انجام دهید. خانه یا باشگاه فرقی نمی‌کند.

مهم انجام این تمرینات و رسیدن به نتایج فوق‌العاده آن است. یادتان باشد که لباس‌ها و کفش‌هایی که برای انجام تمرینات انتخاب می‌کنید نیز بسیار مهم است؛ چون موقع انجام این ورزش، دائماً باید در حال حرکت و پرش باشید.

 

منبع : fitamin.ir
Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا